Itálie

Dovolená prosluněná krásou a temperamentem!Vše o Itálii

8 dní již od 12 990 

Dovolená v Itálii - vše co potřebujete vědět

Itálie patří mezi turisticky nejoblíbenější země na světě. S Itálií neuděláte chybu, je proslulá svou historií a kulturou, známá je také skvělou kuchyní a výtečnými víny. Poznejte díky nám úchvatný ostrov Sicílie.

ITÁLIE

Po celé Itálii se z období starověkého římského impéria zachoval velký počet pozůstatků. Ve všech provinciích se nacházejí historické památky a umělecká díla patřící k nejvzácnějším na světě. Itálie ovšem nevybízí pouze k návštěvám památek, ale především k odpočinku na písčitých plážích či k aktivní dovolené v rámci nejvyššího pohoří Evropy. Jelikož byla Itálie sjednocena až roku 1861, cítí Italové často větší sounáležitost právě se svou provincií. Rozdílnost se zde tak projevuje převážně v odlišných dialektech, kuchyních či životní úrovni. Itálie zabírá celé území Apeninského poloostrova. Omývá ji z východu moře Jaderské, z jihu moře Jónské a ze západu moře Tyrhénské a Ligurské. Vzdálenost mezi severním a jižním okrajem země je 1 340 km. K Itálii náleží dva hlavní ostrovy: Sardinie, která se nachází u západního pobřeží, a Sicílie, která leží na jižním cípu poloostrova. Uvnitř Itálie leží dva městské státy: Vatikán a San Marino. Klima je po celý rok velmi příjemné. Podnebí se v jednotlivých regionech liší. Typicky středomořské klima panuje převážně v jižních oblastech.

ŘEČ

Oficiálním jazykem je italština. Používá se řada dialektů dle dané oblasti. Ve všech turistických oblastech se domluvíte anglicky nebo německy. Pokud se ale pokusíte mluvit italsky, místní vás přijmou s otevřenou náručí. Stačí pár základních italských slovíček a Italové se k vám budou hned chovat vstřícněji.

KUCHYNĚ

Itálie je synonymem pro skvělé jídlo, které nabízí nezaměnitelné variace chutí a vůní. Pro svou jednoduchost a lehkost je italská kuchyně právem označována za jednu z nejlepších na světě. Stejně jako u jiných kuchyní Středomoří je i jídlo připravené na Apeninském poloostrově chutné, a to především díky přítomnosti mnoha kvalitních a čerstvých ingrediencí. Zejména jihoitalská kuchyně patří k nejzdravějším v celé Evropě. Je v ní hojně využíváno olivového oleje, ryb a čerstvé zeleniny či ovoce. Na špičce světového žebříčku si stojí italské víno, tradiční italská káva, zejména espresso, a pravá italská zmrzlina „gelato“ patří k nejoblíbenějším sladkostem v zemi. Jídlo a stolování náleží mezi důležité stránky italského způsobu života. Především tradiční italský oběd bývá vydatný a je téměř obřadem. Večeře bývá méně bohatá a ke stolu se přisedá až v pozdějších hodinách.

MĚNA

V Itálii se platí eury. 1 euro (EUR) = 100 centů. Většina hotelů, obchodů, půjčoven aut i restaurací běžně přijímá platební karty. Bankomaty jsou všeobecně dostupné, ale v menších turistických letoviscích kartami platit nelze a někde nejsou ani bankomaty. Doporučujeme vzít si s sebou raději dostatečnou finanční rezervu. České koruny nelze v Itálii vyměnit.

ČASOVÝ ROZDÍL

Na pevnině a i na ostrovech platí středoevropský čas.

ELEKTRICKÉ NAPĚTÍ

Elektrické napětí je dle evropské normy 220 V.

CESTOVNÍ PAS A VÍZUM

Občan ČR může cestovat do Itálie na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu na území Itálie. Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad výhradně pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem, je nutné, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že je zapsáno v občanském průkazu rodiče.

CELNÍ A DEVIZOVÉ PŘEDPISY

V rámci Evropské unie platí volný pohyb zboží, nicméně určitou výjimkou z tohoto volného režimu je zboží, které podléhá spotřební dani. Bez dodatečných poplatků je možné převážet v rámci zemí EU limitované množství tohoto zboží pro osobní potřebu. Pro obecné množstevní vymezení osobní spotřeby byly stanoveny tyto limity: 800 ks cigaret, 400 ks krátkých doutníků, 200 ks doutníků, 1 kg tabáku, 10 l lihovin (tj. tvrdého alkoholu), 20 l produktů se středním obsahem alkoholu (aperitivů), 90 l vína (z toho max. 60 l šumivého vína) a 110 l piva.

PLÁŽE, SLUNEČNÍKY A LEHÁTKA

Pláže v Itálii jsou převážně písčité a bývají označeny nápisem „spiaggia“. Na nejlepších z nich budete muset zaplatit vstupné spolu s poplatkem za pronájem lehátek a slunečníku. Většinou se poskytuje komplet, 2 lehátka + slunečník, za cenu cca 6–8 EUR na den. Cena za lehátka se může lišit oblast od oblasti. Více než 200 italských pláží je nositelem prestižního ocenění Modrá vlajka (Blue Flag), které garantuje, že pláž bude čistá, bezpečná a ekologická. Vzdálenost na pláž je měřena od nejbližšího místa areálu hotelu k moři. Vzdálenosti od hotelu na pláž v katalogu jsou uvedeny na základě aktuální situace v době přípravy tohoto katalogu a mohou se v průběhu sezóny měnit. Příroda je neúprosná, a tak bohužel i v prázdninových letoviscích dochází čas od času k odlivu, který způsobí ústup moře, a může se tak stát, že do hlubší vody to bude dále, než je obvyklé. Tato skutečnost však nijak nesnižuje kvalitu pláže a nemůže být předmětem případné stížnosti.

POUŽÍVÁNÍ HOTELOVÝCH BAZÉNŮ

Z důvodu dodržování odpoledního klidu (tzv. siesty) mohou být hotelové bazény pro své hosty uzavřeny v odpoledních hodinách – cca od 13.00 až do 16.00 (záleží na daném ubytovacím zařízení). Zároveň upozorňujeme na skutečnost, že některé hotelové rezorty v Itálii vyžadují používání koupací čepice z hygienických důvodů.

POBYTOVÁ TAXA

V Itálii je v mnoha městech a letoviscích vybírána povinná pobytová taxa, která je splatná na místě po příjezdu do ubytovacího zařízení. Tam, kde byly pobytové taxy v době příprav tohoto katalogu zavedené, jsme je uvedli spolu s jejich výší u daných ubytovacích zařízení. Jejich výše se odvíjí od kategorie daného ubytovacího zařízení (čím vyšší kategorie, tím vyšší taxa) a daného letoviska. Přibližná výše těchto pobytových tax je cca 1–5 EUR/osoba/den. Upozorňujeme, že pobytové taxy mohou být vyhláškou místní autority zavedeny i v dalších letoviscích během sezóny a jejich výše se může taktéž měnit. Případné změny naleznete na našich webových stránkách.

HONORÁRNÍ KONZULÁT V MILÁNĚ

Via G. B. Morgagni 20, 20129 Milano
Tel.: +39 02 8715 8281
E-mail: milano@honorary.mzv.cz

Kompletní a aktuální informace o režimech vstupu, zastupitelských úřadech a zdravotních dokladech (např. povinné očkování) naleznete na www.mzv.cz.

Itálie v číslech

Rozloha země
3 013 382 km2
Počet obyvatel
60,7 milionů
Hlavní město
Řím
Jazyk
italština
 • cca 2h
 • 220 V

Týdenní předpověd

 • CLOUDY11°C
  čtvrtek, Čt 17.01.2019
 • OVERCAST13°C
  pátek, Pá 18.01.2019
 • PARTLY_CLOUDY13°C
  sobota, So 19.01.2019
 • OVERCAST13°C
  neděle, Ne 20.01.2019
 • OVERCAST10°C
  pondělí, Po 21.01.2019

Zdroj: www.worldweatheronline.com

Itálie v číslech

Rozloha země
3 013 382 km2
Počet obyvatel
60,7 milionů
Hlavní město
Řím
Jazyk
italština
 • cca 2h
 • 220 V

Týdenní předpověd

 • CLOUDY11°C
  čtvrtek, Čt 17.01.2019
 • OVERCAST13°C
  pátek, Pá 18.01.2019
 • PARTLY_CLOUDY13°C
  sobota, So 19.01.2019
 • OVERCAST13°C
  neděle, Ne 20.01.2019
 • OVERCAST10°C
  pondělí, Po 21.01.2019

Zdroj: www.worldweatheronline.com

Velvyslanectví ČR v Itálii

Via dei Gracchi 322
Roma 00192

+39 063 609 571-3

Velvyslanectví Itálie v ČR

Nerudova 20
118 00 Praha 1-Malá Strana

+ 420 233 080 111

Vaše vyladěná dovolená u moře s CK Blue Style!