Egypt

Dovolená v Egyptě láká na potápění v Rudém moři, starověké památky a teplo i v zimě.Vše o Egyptě

8 dní již od 6 990 

Dovolená v Egyptě - vše co potřebujete vědět

Dovolená v Egyptě láká na potápění v Rudém moři, starověké památky a teplo i v zimě. Zájezdy do Egypta, konkrétně do letovisek Hurghada, Marsa Alam a Sharm El Sheikh, nabízejí odpočinek a zábavu pro všechny. V některých hotelech jsou u bazénu i tobogany a další aquaparkové atrakce – a to je pro děti teprve dovolená!

EGYPT

Egypt je rájem pro každého, kdo si chce užít rozmanitou dovolenou se vším všudy! Koupání a potápění v Rudém moři, pravé pouštní dobrodružství, jízda na velbloudech a čtyřkolkách, plavba po Nilu ke starověkým chrámům a hrobkám a mnoho dalšího na vás čeká v této africko-asijské zemi! Výhodou destinace je celoroční sezóna.

ŘEČ

Úředním jazykem je arabština. Pracovníci ve státních institucích a podnikatelé mluví anglicky. Rovněž většina publikací je v arabsko-anglické mutaci. Okrajově se používá francouzština a němčina.

KUCHYNĚ

Egyptská kuchyně zahrnuje velké množství pokrmů. Pro ty, kteří mají rádi maso, nabízí zejména různě upravené jehněčí a skopové (např. kebab). Ze sladkostí lze doporučit proslulou lahůdku om ali, což je dezert z oříšků, mléka, hrozinek a kokosu, a také baklavu. Pravý muslim má pití alkoholu zakázáno. Velice oblíbený je čaj podávaný s lístkem máty.

MĚNA

Měnou v Egyptě je egyptská libra (LE), ta se dělí na 100 piastrů (PT). 1 EUR = cca 21 LE, 1 USD = cca 18 LE, 1 LE = cca 1,30 Kč. Doporučujeme vzít si s sebou dostatek hotovosti v EUR nebo USD, jelikož na tržištích, výletních místech a lodích na Nilu se platí výhradně hotovostí. Kreditní karty akceptuje většina hotelů a obchodů. Institut povinné směny valut v EAR neexistuje. Nedoporučuje se směna peněz na černém trhu, vzhledem k možným postihům ze strany místních orgánů a také vzhledem k bezpečnostním rizikům. Finanční prostředky je lepší směňovat v bankách, směnárnách a mezinárodních hotelech. Do Egypta lze dovážet a vyvážet jakoukoliv volně směnitelnou měnu v neomezeném množství, ale dovézt nebo vyvézt můžete maximálně 1000 LE. České koruny není možno v Egyptě směnit.

ČASOVÝ ROZDÍL

V době zimního času +1 hod.
V době letního času je čas stejný.
Oficiálním volným dnem v týdnu je pátek. Banky mají zavřeno v pátek a sobotu. Ministerstva a státní instituce jsou uzavřeny ve čtvrtek a v pátek, případně v pátek a v sobotu. Prodejní doba je převážně od 10.00 do 24.00 hodin, státní obchody ale mnohdy zavírají již kolem 21. hodiny, mezinárodní supermarkety jsou často otevřeny celých 24 hodin.

CESTOVNÍ PAS, VÍZUM A OČKOVÁNÍ

Občané České republiky potřebují pro cestu do Egypta cestovní pas s dobou platnosti nejméně 6 měsíců po návratu z Egypta (další informace naleznete ZDE). Občané ČR mohou získat vízum za poplatek na mezinárodních letištích v Káhiře, Hurghadě, Marsa Alam a Sharm El Sheikhu. Turistické vízum je na letišti vlepeno do pasu, je platné pro jeden vstup a maximální délku pobytu jeden měsíc. O vízum mohou občané ČR také požádat na zastupitelském úřadě EAR v Praze, cena za vízum je v tomto případě vyšší než poplatek, který zaplatí turista po příletu na letišti. Vzhledem k možným změnám týkajících se vstupu a pobytu v Egyptě doporučujeme, abyste si před cestou ověřili, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Aktuální informace o vízech je možné získat na internetové adrese Ministerstva zahraniční EAR, www.mfa.gov.eg. Je zde také formulář žádosti o egyptské vízum. Pokud nejste občany ČR, informujte se na Velvyslanectví Egypta v Praze o podmínkách vstupu a pobytu.
Mezinárodní očkovací průkaz není při vstupu do země vyžadován. Kromě běžných očkování v ČR (tetanus, polio) je velmi žádoucí očkování návštěvníků Egypta proti žloutence typu A a B a dále je doporučeno očkování proti břišnímu tyfu a meningitidě A, C.

CELNÍ A DEVIZOVÉ PŘEDPISY

Do Egypta je zakázán dovoz potravin, alkoholu, pornografie, zbraní a všech druhů drog. Je striktně zakázán vývoz památek a zlata v nezpracované podobě. Postihy za prodej a přechovávání drog jsou přísné a pohybují se řádově v desítkách let odnětí svobody. Za nedovolené držení drog může být udělen i trest smrti. Mnoho léků a podpůrných prostředků podléhá přísnému režimu kontroly, zejména pokud jde o jejich vývoz z Egypta. Používání dronů a jiných na dálku řízených bezpilotních letounů je bez explicitního povolení egyptských úřadů považováno za protizákonné. Turista přijíždějící do Egypta má právo na nákup zboží z bezcelních obchodů (Duty Free Shops) v určité kumulované výši (aktuální částka je k dispozici u egyptské celní služby při příletu/příjezdu) za kalendářní rok na letišti a vybraných místech v Káhiře a Alexandrii do 24 hodin po příletu. Egyptské úřady se snaží chránit přírodní bohatství Rudého moře. Je přísně zakázán vývoz mušlí nebo korálů atd., pod pokutou až několika set dolarů.

PLÁŽE, SLUNEČNÍKY A LEHÁTKA

Hotelové pláže jsou převážně soukromé s vlastními slunečníky a lehátky, které jsou většinou hostům poskytovány zdarma. K dispozici zde bývají sprchy, barový servis, potápěčské kluby a vodní sporty. Všechny pláže nejsou jen písčité, některé jsou směsí písku, malých kamínků, mušlí a úlomků korálů. Pláže v letovisku Hurghada jsou většinou menší a téměř každý hotel má své vlastní molo. Moře v oblasti Marsa Alam a Sharm El Sheikh je zkraje od pláže většinou mělké s korálovým podložím, a proto doporučujeme obuv do vody. Přístup do moře pak často bývá možný pouze z mola. Veřejné pláže jsou vybaveny skromněji a cizincům na nich občas vadí až přílišná zvědavost místních. Z důvodu častého výskytu mořských ježků na některých plážích doporučujeme obuv do vody. Korálové útesy jsou v Rudém moři chráněny, a proto jsou na některých místech zakázány motorizované vodní sporty. Některé pláže jsou lemovány oplocením a vstup je umožněn zvláštním vchodem, jehož umístění může být během sezóny změněno. Vzdálenost na pláž je měřena od nejbližšího místa areálu hotelu k moři. Vzdálenosti od hotelu na pláž uvedené v katalogu jsou uvedeny na základě aktuální situace v době přípravy katalogu a mohou se v průběhu sezóny měnit. Příroda je neúprosná, a tak i v prázdninových letoviscích dochází k odlivu, který způsobí ústup moře, a může se tak stát, že do hlubší vody to bude dále, než je obvyklé. Tato skutečnost však nijak nesnižuje kvalitu pláže a nemůže být předmětem případné stížnosti.

Kompletní a aktuální informace o režimech vstupu, zastupitelských úřadech a zdravotních dokladech (např. povinné očkování) naleznete na www.mzv.cz.

Informace o Egyptě

Rozloha země
1 001 450 km2
Počet obyvatel
70,5 milionů
Hlavní město
Káhira
Jazyk
arabština
 • cca 4,5 h
 • +1h
 • 220 V

Týdenní předpověd

 • PARTLY_CLOUDY16°C
  úterý, Út 19.02.2019
 • PARTLY_CLOUDY19°C
  středa, St 20.02.2019
 • PARTLY_CLOUDY20°C
  čtvrtek, Čt 21.02.2019
 • CLOUDY20°C
  pátek, Pá 22.02.2019
 • PARTLY_CLOUDY22°C
  sobota, So 23.02.2019

Zdroj: www.worldweatheronline.com

Informace o Egyptě

Rozloha země
1 001 450 km2
Počet obyvatel
70,5 milionů
Hlavní město
Káhira
Jazyk
arabština
 • cca 4,5 h
 • +1h
 • 220 V

Týdenní předpověd

 • PARTLY_CLOUDY16°C
  úterý, Út 19.02.2019
 • PARTLY_CLOUDY19°C
  středa, St 20.02.2019
 • PARTLY_CLOUDY20°C
  čtvrtek, Čt 21.02.2019
 • CLOUDY20°C
  pátek, Pá 22.02.2019
 • PARTLY_CLOUDY22°C
  sobota, So 23.02.2019

Zdroj: www.worldweatheronline.com

Velvyslanectví ČR v Egyptě

4 Dokkí Street, 12511
Giza, Cairo

+20 233 339 700, operátor 233 339 701

Velvyslanectví Egyptské arabské republiky v ČR

Pelléova 14
160 00 Praha 6
Bubeneč

+420 224 311 506

Vaše vyladěná dovolená u moře s CK Blue Style!