Tiskové centrum

Zde Vám budeme pravidelně přinášet nejnovější informace týkající se naší společnosti - aktuální tiskové zprávy a oficiální prohlášení.

Pokud máte k tiskové zpávě dotaz, napište nám. Rádi Vám odpovíme.

Řecko výběry z bankomatů

Turisté mohou z bankomatů vybírat bez limitů. Spoléhat se na ně nedá!

Praha, 29. června 2015 – Cestovní kancelář Blue Style, která do Řecka každoročně vypraví desítky tisíc českých turistů, potvrzuje informace od svých partnerů v Řecku, že limity pro výběr z bankomatů se nevztahují na zahraniční platební a kreditní karty. Ale upozorňuje, že v nich rychle dochází hotovost. Platební terminály ale fungují.

„Podle našich ověřených informací se bankovní restrikce na platební karty emitované v zahraničí nevztahují, a tak se dá kartami platit. I tak samozřejmě všem našim klientům doporučujeme, aby s sebou na dovolenou v Řecku vezli i dostatek hotovosti,“ říká Lenka Berberi, obchodní ředitelka CK Blue Style. Ačkoliv platební terminály fungují, menší obchodníci budou radši za platby v hotovosti, které je nyní v oběhu nedostatek. Klienti cestovních kanceláří se nemají čeho obávat. Turistický ruch se na HDP Řecka podílí bezmála z jedné pětiny, a tak jsou si Řekové vědomi své závislosti na turistech. „Hotely v turistických destinacích jsou velmi dobře předzásobeny, a tak klienti nepoznají žádný rozdíl v kvalitě poskytovaných služeb,“ vysvětluje Lenka Berberi a dodává: „Naši klienti ve více než 90 % případů volí all inclusive zájezdy, a tak jsou případné dodatečné výdaje minimální.“

Případný bankrot Řecka na turisty nedopadne

O dalším směřování Řecka by mělo rozhodnout nedělní referendum o záchranném plánu navrhovaném věřiteli. Ten však v době hlasování nebude již platný. Referendum by se tak mohlo změnit v hlasování o „důvěře“ vládě Alexise Tsiprase a budoucím bytí a nebytí Řecka v EU, potažmo eurozóně. V případě, že se veřejnost přikloní k současnému řeckému premiérovi, je možné, že se bude hledat mechanismus, jak by Řecko vystoupilo z EU a znovuzavedlo drachmu. „Zavedení drachmy by trvalo několik měsíců a znamenalo by to její okamžitou devalvaci. Obchodníci i hoteliéři by ale nadále rádi přijímali eura, případně další zahraniční měny. Pro turisty by se tak nic dramaticky nezměnilo. Platby v drachmách za doprovodné služby, jako jsou půjčení auta, večeře v restauraci atd., by byly pro turisty díky oslabení znovuzavedené měny ve skutečnosti levnější,“ objasňuje dopady na turisty Lenka Berberi.

Možné zvýšení DPH na turistické služby

Jako jedna z podmínek další finanční pomoci Řecku se v minulosti skloňovalo také zvýšení DPH u turistických služeb. Pokud by Řecko skutečně DPH zvýšilo, hoteliéři si budou chtít s největší pravděpodobností tuto změnu kompenzovat, což by se mohlo projevit i do smluv s touroperátory. „Zájezdy by tak v příštích letech mohly zdražit v řádech maximálně stokorun. Na letošní ceny by opatření vliv ale nemělo,“ dodává Lenka Berberi z CK Blue Style. Ceny zájezdů do Řecka jsou příznivé a případné zdražení o několik set korun poptávku příliš nesníží. Za srovnatelné ceny totiž dovolenou ve stejně kvalitním hotelu v Itálii, Španělsku nebo Bulharsku neseženete. „Itálie se Španělskem jsou obecně dražší destinace. Bulharsko má zase nižší kvalitu služeb,“ říká Lenka Berberi. Jako alternativa se stejnou kvalitou služeb by se tak nabízelo pouze Turecko, které by ale z kapacitních důvodů nestačilo. Konec konců Řecko je druhou nejoblíbenější letní destinací Čechů. Vloni jich tam vycestovalo na 300 tisíc. O počtech německých, francouzských a britských turistů ani nemluvě.

Lenka Berberi

Obchodní ředitelka CK Blue Style


Publikováno Po 29.06.2015


Ke stažení

Vaše vyladěná dovolená u moře s CK Blue Style!