Spojené arabské emiráty

Právě zde naleznete nejkrásnější a nejluxusnější stavby světa...
Vše o Spojených arabských emirátech

Spojené arabské emiráty

7 dní již od18 590 

Dovolená ve Spojených arabských emirátech - vše co potřebujete vědět

Spojené arabské emiráty (SAE) patří k nejbohatším a nejmodernějším státům světa. Spatříte zde nejkrásnější a nejluxusnější stavby, průzračné moře, pláže s jemným pískem i tradiční arabskou kulturu. Poleťte s námi do Dubaje, avšak vybrat si můžete z vícero emirátů. Čeká vás pohádková dovolená, na niž budete dlouho vzpomínat.

Spojené arabské emiráty mapa

SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY

Spojené arabské emiráty patří k nejbohatším a nejmodernějším státům světa – zejména díky obrovským zásobám ropy, tzv. „černého zlata“. V této zemi plné kontrastů vás na jedné straně ohromí přepychové a luxusní stavby, výškové budovy a nejmodernější hotely na světě. Na druhé straně vás okouzlí tradiční kolorit arabských zemí. Emiráty jsou také nazývány nákupním rájem. Spojené arabské emiráty byly založeny v roce 1971 a rozkládají se v jihovýchodní části Arabského poloostrova. Spojené arabské emiráty jsou federací 7 emirátů: Abu Dhabi, Dubaj, Sharjah, Ajman, Umm Al Quwain, Ras Al Khaimah a Fujairah.

Kuchyně

Místní kuchyně nabízí množství pokrmů. Ti, kteří mají rádi maso, mohou ochutnat různě upravené jehněčí, kuřecí, hovězí a samozřejmě také ryby. Nepostradatelnou součástí pokrmů je rovněž množství zeleniny. Z ovoce jsou velmi oblíbené datle, fíky, granátová jablka a citrusy. Mezi nejznámější pokrmy patří hummus, tabouleh a baklava. Nápoje se zde pijí zejména teplé. Co se alkoholu týká – SAE je muslimskou zemí, tudíž mají obyvatelé zákaz alkoholu. Turisté si ale mohou alkohol pořídit v hotelových restauracích a barech – je však třeba počítat s vyššími cenami.

Pláže, slunečníky a lehátka

Moře je ve všech oblastech velice čisté a pláže jsou pokryty jemným, bílým pískem. Na veřejných plážích se místní ženy koupou zahalené, turistky mohou bez problémů nosit plavky (s výjimkou Sharjah). Opalování se a koupání bez vrchního dílu plavek je zcela nevhodné. Veřejné pláže mají vždy jeden nebo dva dny v týdnu vyhrazeny pouze pro ženy a děti. Tyto dny jsou nazývány Ladies days. Doporučujeme si předem ověřit, který den v týdnu je na konkrétní veřejné pláži Ladies day. Lehátka a slunečníky na hotelových plážích bývají zpravidla zdarma. Na veřejných plážích lehátka ani slunečníky nebývají – případně jsou za mírný poplatek. Vstup na veřejné pláže bývá zpoplatněn (cca 10 AED).

Ramadán

Ramadán je devátým měsícem dle islámského kalendáře, je časem pro muslimy k očištění duše prostřednictvím modliteb a půstu. Ten se drží od východu do západu slunce. Během ramadánu se od turistů vyžaduje, aby mimo hotelový komplex nejedli, nekouřili a nepili během dne, nosili oblečení zahalující ramena, hruď a kolena. V restauracích je většinou možno dostat jídlo během dne, ale alkohol až po západu slunce. Každý rok je ramadán v jiném termínu.

Móda

Většina obyvatel nosí tradiční arabské oděvy. Ženský oděv zahaluje celou postavu a nazývá se abája. Přes hlavu se nosí černý šátek, hidžáb. Některé ženy, hlavně starší, si zakrývají tvář speciální maskou – burkou. Muži se oblékají do volných a dlouhých košilí, zejména bílé barvy. Hlava bývá zakryta kusem bílé látky. Turistkám doporučujeme přizpůsobit styl oblékání místní kultuře – mimo hotelové komplexy upřednostnit elegantní a ležérní styl. V areálech hotelů se lze samozřejmě pohybovat jako kdekoliv jinde na světě.

Řeč

Úředním jazykem je arabština. Běžně se používá angličtina, a to nejen v obchodních stycích, ale rovněž při komunikaci mezi rozdílnými etnickými komunitami.

Měna

Oficiální měnou je 1 dirham (AED) = 100 filsů (1 USD = 3,75 AED). Pro směnu jsou nejvýhodnější USD.

Cestovní pas, vízum a očkování

Pro vstup do SAE je vyžadován cestovní doklad s minimální zbývající platností 6 měsíců. Pro občany ČR není vyžadováno vstupní vízum.

Není nutné žádné očkování, pouze pokud přijíždíte z infikovaných oblastí (např. žlutá zimnice v Africe). Na doporučená očkování se informujte u praktického lékaře nebo v očkovacím centru.

Celní a devizové předpisy

Osobní věci podléhají celní kontrole. Zakázán je dovoz výrobků z vepřového masa, pornografických či erotických materiálů (týká se videozáznamů, knih a časopisů) a materiálů, které by mohly být považovány za pomůcky pro šíření jiného než muslimského náboženství. Bezcelně je možno dovézt do Abu Dhabi cigarety v hodnotě do 2000 AED/400 ks, doutníky v hodnotě do 3000 AED, 2 kg tabáku, 4 l alkoholu/24 plechovek piva (pouze nemuslimové a pouze letecky) a dary, vč. parfémů, v hodnotě do 3000 AED. V případě vstupu do země prostřednictvím letiště v Dubaji lze bezcelně dovézt 400 ks cigaret nebo 50 ks doutníků nebo 500 g tabáku, 4 l alkoholu či 2x24 plechovek piva a dary v hodnotě do 3000 AED. Dovoz alkoholu je zcela zakázán do emirátu Sharjah. Striktně je zakázán dovoz narkotik. Zakázán je dovoz či průjezd přes SAE (včetně tranzitu na letišti) se zbraní, střelivem (včetně prázdné munice), pomůckami pro tělesnou ochranu typu neprůstřelných vest a dalšími pomůckami jako čistící souprava ke zbrani, opasek s pouzdrem na zbraň, pouta a další vojenský či policejní materiál. Do SAE je zakázán dovoz některých léků, které jsou v ČR běžně dostupné. Doporučujeme proto před cestou nahlédnout do aktuálního seznamu zakázaných léků a opatřit si včas v ČR povolenou alternativu zakázaného léku či požadovanou lékařskou dokumentaci pro jeho dovoz (úředně ověřenou kopii předpisu, potvrzení Ministerstva zdravotnictví ČR, že uživatel léku jej má v držení legálně a pouze pro osobní potřebu). V případě dovozu či vývozu finanční hotovosti přesahující hodnotu 10 000 EUR je na hraničních přechodech SAE zákonná povinnost deklarovat tuto skutečnost při pasové, bezpečnostní a celní kontrole, a to písemnou formou i ústním oznámením předem a bez vyzvání.

Pobytová taxa

V emirátech Dubaj, Ras Al Khaimah a Abu Dhabi je zavedena povinná pobytová taxa. Výše taxy se liší dle kategorie hotelu a typu pokoje a na místě po příjezdu do ubytovacího zařízení. Výše pobytové taxy v 5* hotelu je v rozmezí 15–40 AED/pokoj/noc, ve 4* hotelu 15–30 AED/pokoj/noc, ve 3* hotelu 10–30 AED/pokoj/noc. Upozorňujeme, že výše pobytové taxy může být během sezóny změněna. Případné změny naleznete na www.mzv.cz.

Kompletní a aktuální informace o režimech vstupu, zastupitelských úřadech a zdravotních dokladech (např. povinné očkování) naleznete na www.mzv.cz.

Podmínky pro vstup

Cestovní doklad

Má-li v úmyslu cestující použít ke vstupu do SAE cestovní doklad vydaný ČR, upozorňujeme, že tento doklad musí být platný nejméně 6 měsíců od data vstupu do země.

Vízum

Pro občany ČR není vyžadováno vstupní vízum.

Informace o SAE

Hlavní město
Abu Dhabi
Jazyk
arabština
 • cca 6 h
  z Prahy do Dubaje
 • +2 h
  aktuální rozdíl času
 • 220 V / 50 Hz

Týdenní předpověd

 • CLEAR36°C
  pondělí, Po 27. 05. 2024
 • CLEAR33°C
  úterý, Út 28. 05. 2024
 • CLEAR33°C
  středa, St 29. 05. 2024
 • CLEAR33°C
  čtvrtek, Čt 30. 05. 2024
 • CLEAR35°C
  pátek, 31. 05. 2024

Zdroj: www.worldweatheronline.com

Podmínky pro vstup

Cestovní doklad

Má-li v úmyslu cestující použít ke vstupu do SAE cestovní doklad vydaný ČR, upozorňujeme, že tento doklad musí být platný nejméně 6 měsíců od data vstupu do země.

Vízum

Pro občany ČR není vyžadováno vstupní vízum.

Informace o SAE

Hlavní město
Abu Dhabi
Jazyk
arabština
 • cca 6 h
  z Prahy do Dubaje
 • +2 h
  aktuální rozdíl času
 • 220 V / 50 Hz

Týdenní předpověd

 • CLEAR36°C
  pondělí, Po 27. 05. 2024
 • CLEAR33°C
  úterý, Út 28. 05. 2024
 • CLEAR33°C
  středa, St 29. 05. 2024
 • CLEAR33°C
  čtvrtek, Čt 30. 05. 2024
 • CLEAR35°C
  pátek, 31. 05. 2024

Zdroj: www.worldweatheronline.com

Velvyslanectví ČR v Abu Dhabi

Marina Village, Villa A09, Breakwater Area
Abu Dhabi, P.O.Box 27009


+9712 678 2800