Španělsko

Španělsko je místem, kde se můžete věnovat nejrůznějším aktivitám, od vodních sportů, přes golf, tenis, až po nákupy starožitností...
Vše o Španělsku

Španělsko

5 dní již od8 990 

Dovolená ve Španělsku - vše co potřebujete vědět

Španělsko je země mnoha krás, bohaté historie, ohnivého temperamentu, flamenca a skvělého vína. Dovolená na jihu Evropy vás nadchne: nabízí se vodní sporty, jízda na koních, golf, tenis, výlety za památkami nebo nákupy starožitností či krajek. Poleťte s námi na populární ostrov Mallorca.

Španělsko mapa

ŠPANĚLSKO

Španělsko, které je pátou největší zemí Evropy, se rozkládá na větší části Pyrenejského poloostrova. Ke Španělsku patří dvě města na severoafrickém pobřeží – Ceuta a Melilla, Baleárské ostrovy na východě a Kanárské ostrovy, které se nacházejí více než tisíc kilometrů na jih od Španělska. Na severu tuto zemi od ostatní Evropy oddělují Pyreneje (440 km) a od Afriky – přes Gibraltarský průliv – je vzdálena jen 14 km. Španělsko je omýváno: na východě a jihu Středozemním mořem, na severu Biskajským zálivem a na západě Atlantským oceánem. Španělsko vznikalo působením nejrůznějších civilizací, které se na jeho území potkávaly, střetávaly, tolerovaly, ale také nenáviděly. Společně s námi můžete strávit dovolenou na Mallorce, největším ostrově Španělska a zároveň největším z Baleárských ostrovů. Mallorca leží v západní části Středozemního moře – cca 200 km od Valencie, Barcelony a Alžíru. Rozloha ostrova činí 3 648 km².

Pláže, slunečníky a lehátka

Pláže ve Španělsku jsou soukromé s vlastními slunečníky a lehátky, které jsou hotelovým hostům poskytovány převážně za poplatek (většinou se poskytuje komplet, 2 lehátka + slunečník, za cenu cca 10 EUR na den). Cena za lehátka se může lišit oblast od oblasti a není zvykem za tyto služby smlouvat cenu, jako je tomu např. v Turecku. Počítejte také s tím, že pláže jsou obvykle přístupné nejen hotelovým hostům. Zdaleka ne všechny jsou písčité, některé jsou směsí písku a malých kamínků, nebo jsou zcela kamenité.

Kuchyně

Hovořit o jedné kuchyni není možné, jelikož zde vedle sebe existují kuchyně katalánská, baskická, galicijská, kastilská, andaluská a další. Španělská kuchyně je velmi barevná a rafinovaná, ale i překvapivě prostá a obecně je rozdělena do šesti základních oblastí. Omáčky jsou charakteristické pro severní Španělsko až k Pyrenejím, ragú je typické pro Aragon, pro Katalánii pak ryby, region Valencie a Murcie je oblastí rýže a v centrálním Španělsku je základem pečení nebo rožnění. Tradiční je časté používání česneku a olivového oleje, místo něhož se v některých oblastech používá spíše sádlo. Zelenina a ovoce nechybí nikde a stejně tak jsou velmi oblíbené brambory a rajčata. Všude mají svůj „kotlík“, tedy vše je vařeno v jednom hrnci, jemuž někde říkají puchero, jinde zase olla podrida, caldereta, frite, cocido, caldo či marmitako.

Řeč

Jazyky jsou ve Španělsku, stejně tak jako lidé, v mnohačetném zastoupení. Od doby generála Franka, kdy byla jediným úředním jazykem kastilština (ta se označuje normálně jako španělština), se situace změnila a dnes jsou jako úřední jazyky v určitých oblastech povoleny i galicijština, katalánština a baskičtina, takže se používají rovněž v médiích a tisku. Dále se ve Španělsku setkáme s mnoha nářečími. Některá z nich se už považují za samostatný jazyk.

Měna

Ve Španělsku se platí eurem. Na ostrovech přijímají všechny známé cestovní šeky ve všech hlavních měnách a můžete si je vyměnit – stejně jako jinou měnu – na eura.

Časový rozdíl

Na pevnině a na Baleárských ostrovech včetně Mallorky platí středoevropský čas, na Kanárských ostrovech je o hodinu méně. I tady je zaveden letní čas. Jakožto jižní národ mají Španělé odlišné rozvržení času než Středoevropané. Pokud si se španělskými přáteli sjednáte schůzku v poledne, nebude to ve 12.00, ale kolem 14.00. Je proto lepší si přesnou hodinu setkání ověřit. V rozmezí od 14.00 do 16.30 bývají zavřeny obchody i muzea, protože důsledně dodržují siestu (polední klid). Divadelní představení a koncerty začínají většinou kolem 22. hodiny. Diskotéky a noční podniky se začínají plnit až kolem jedné hodiny, nejlepší atmosféra však bývá mezi třetí a pátou hodinou ranní.

Elektrické napětí

Elektrické napětí je 220 V. Výjimkou mohou být některé starší hotely, které mají stále ještě 125 V. Někde vás může překvapit i jiný typ zásuvek, ale v každém obchodě s domácími potřebami lze zakoupit adaptér (adaptador), který tento problém vyřeší.

Cestovní pas a vízum

Občan ČR může cestovat do zemí EU na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR. Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje jenom s občanským průkazem, pak je nutné, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že je zapsáno v občanském průkazu rodiče. Pokud nejste občany ČR, informujte se na Velvyslanectví Španělska v Praze o podmínkách vstupu a pobytu.

Celní a devizové předpisy

V rámci EU platí volný pohyb zboží, nicméně určitou výjimkou je zboží, které podléhá spotřební dani. Bez dodatečných poplatků je možné převážet v rámci zemí EU limitované množství tohoto zboží pro osobní potřebu. Jedná se max. o 800 ks cigaret, 400 ks krátkých doutníků, 200 ks doutníků, 1 kg tabáku, 10 l lihovin (tj. tvrdého alkoholu), 20 l produktů se středním obsahem alkoholu (aperitivů), 90 l vína (z toho max. 60 l šumivého vína) a 110 l piva.

Pobytová taxa

Ve Španělsku je zavedena povinná pobytová taxa, splatná na místě po příjezdu do ubytovacího zařízení. Její výše se odvíjí od kategorie daného ubytovacího zařízení (cca 1,10 –14,4 EUR/osoba/den). Taxa se platí pouze za osoby starší 16 let včetně. Upozorňujeme, že výše pobytové taxy může být během sezóny změněna. Případné změny naleznete na www.mzv.cz.

Kompletní a aktuální informace o režimech vstupu, zastupitelských úřadech a zdravotních dokladech (např. povinné očkování) naleznete na www.mzv.cz.

Podmínky pro vstup

Cestovní doklad

Má-li v úmyslu cestující použít ke vstupu do Španělska cestovní doklad nebo občanský průkaz vydaný ČR, tento doklad musí být platný alespoň po dobu pobytu v destinaci.

Španělsko v číslech

Rozloha země
504 782 km2
Počet obyvatel
47 milionů
Hlavní město
Madrid
Jazyk
španělština
 • cca 2,5 h
 • +0 h
  aktuální rozdíl času
 • 220 V (místy 125 V)

Týdenní předpověd

 • PARTLY_CLOUDY24°C
  středa, St 12. 06. 2024
 • OVERCAST24°C
  středa, St 12. 06. 2024
 • CLEAR27°C
  čtvrtek, Čt 13. 06. 2024
 • CLEAR29°C
  pátek, 14. 06. 2024
 • CLEAR28°C
  sobota, So 15. 06. 2024

Zdroj: www.worldweatheronline.com

Podmínky pro vstup

Cestovní doklad

Má-li v úmyslu cestující použít ke vstupu do Španělska cestovní doklad nebo občanský průkaz vydaný ČR, tento doklad musí být platný alespoň po dobu pobytu v destinaci.

Španělsko v číslech

Rozloha země
504 782 km2
Počet obyvatel
47 milionů
Hlavní město
Madrid
Jazyk
španělština
 • cca 2,5 h
 • +0 h
  aktuální rozdíl času
 • 220 V (místy 125 V)

Týdenní předpověd

 • PARTLY_CLOUDY24°C
  středa, St 12. 06. 2024
 • OVERCAST24°C
  středa, St 12. 06. 2024
 • CLEAR27°C
  čtvrtek, Čt 13. 06. 2024
 • CLEAR29°C
  pátek, 14. 06. 2024
 • CLEAR28°C
  sobota, So 15. 06. 2024

Zdroj: www.worldweatheronline.com

Velvyslanectví ČR ve Španělsku

Avda. Pío XII, 22–24
28016 Madrid

+34 913 531 880

Velvyslanectví Španělska v ČR

Badeniho 401/4
170 00 Praha 7

+420 233 097 211