Bulharsko

Bulharsko se nachází na jihovýchodě Evropy – na Balkánském poloostrově...
Vše o Bulharsku

Bulharsko

4 dny již od3 990 

Dovolená v Bulharsku - vše co potřebujete vědět

Bezpečnost, kratší doba letu, písčité pláže s pozvolným vstupem do vody, spousta památek a také nízké ceny – to jsou jen některé z hlavních předností Bulharska, jež se nachází na jihovýchodě Evropy, na Balkánském poloostrově. Navíc Černé moře zůstává teplým až do konce října! Vydejte se s námi na Slunečné pobřeží (Burgas), do Sozopolu, Primorska nebo na Zlaté Písky (Varna).

Bulharsko mapa

BULHARSKO

Bulharsko se nachází na jihovýchodě Evropy – na Balkánském poloostrově. Velká část povrchu země je hornatá a jihozápad vyplňuje mohutný horský masiv s pohořími Rila, Pirin a Rodopy. Nejvyšší horou jak Bulharska, tak i celého poloostrova je 2925 metrů vysoká Musala v pohoří Rila. Nejdelší řekou je Dunaj, který ústí do moře.

Příčinou stoupajícího zájmu turistů jsou bezpečnost, kratší doba letu, písčité pláže s pozvolným vstupem do vody a také nízké ceny. Bulharsko je laciné, ale veškeré služby jsou na podobné úrovni jako ty „západní“. Navíc Černé moře zůstává teplé až do konce října!

Největším letoviskem je Slunečné pobřeží (Sunny Beach). Leží přibližně 35 km severně od Burgasu a necelých 5 km od Nesebaru, starobylého města s netypickými dřevěnými domy, úzkými uličkami, pravoslavnými kostely a unikátním větrným mlýnem.

Druhým nejčastěji skloňovaným turistickým centrem ve spojení s Bulharskem jsou bezpochyby Zlaté písky. Ráj pro mladé i rodiny s dětmi, který získal své jméno podle zlatavé pláže lemující dlouhou ulici s několika řadami hotelů. Na Zlatých píscích vás čeká doslova vše, co by měla správná dovolená zahrnovat,

Aktivní turisté, co se lenošení na pláži či ve městě brzy nabaží, zamíří do vnitrozemí. Třeba do proslulého pohoří Rodopy s kotlinami a údolími, v nichž tečou křišťálově čisté řeky. Jedním z nejznámějších středisek je Pamporovo. Při procházce lze narazit na pravoslavné kláštery, leží většinou na obtížně přístupných místech. V nejznámějším, Bačkovském, žijí mniši v hodně drsných podmínkách. Nejběžnější stravou je suchý chléb a voda.

V této oblasti zaslouží zmínku lázeňské městečko Devin, kde se dá při různých procedurách skvěle odpočinout po náročných túrách. Dalším zajímavým místem je Etara – skanzen poblíž města Gabrovo. Historickým symbolem Bulharska je Veliko Tarnovo, bývalé hlavní město, tyčící se terasovitě na vápencových skalách nad řekou Jantrou. Různě roztroušené domky jsou usazené na skále tak, že vypadají, jako by z ní vyrostly.

Příznivci historie určitě nevynechají návštěvu Kazanlaku se starobylými thráckými hrobkami. V těch bylo kromě krásných fresek nalezeno mnoho zlatých předmětů, a to archeologové zatím otevřeli jen hrstku z patnácti set hrobek.

Pláž Perla Zlaté písky Albena

Pláže, slunečníky, lehátka

Varenskou i Burgaskou oblast omývá Černé moře. Nemusíte mít strach ze žraloků ani jiných predátorů, tudíž lze plavat dále od břehu. V okolí Varny (např. v letovisku Obzor) se sice vyskytují menší medúzy a krabi, avšak není třeba se jich bát. Náruživí plavci by měli být opatrní v místech, kde se provozují vodní sporty a kde často proplouvají motorové čluny. Pláže v Bulharsku jsou většinou písčité a s pozvolným vstupem do moře. Není to však pravidlem…

V bulharských letoviscích jsou pláže bezplatné, platí se ovšem servis, tzn. slunečníky a lehátka. Za poplatek můžete využít i široké nabídky vodních sportů a toboganů. Na téměř 380 km dlouhém pobřeží se zlatavým pískem najdete jak široké, hojně navštěvované pláže s pozvolným vstupem do moře, tak i opuštěné malé plážičky, kde vás nebude nikdo rušit. Na některých místech najdete na pobřeží skály a útesy, které se se širokými plážemi pravidelně střídají.

Kdy jet do Bulharska?

Sezóna v Bulharsku začíná v červnu a končí začátkem září. V těchto měsících se můžete těšit na převážně slunečné počasí s občasnými srážkami a příjemně osvěžujícím vánkem. Průměrné denní teploty dosahují až k 27 °C. Teplota Černého moře se v sezóně pohybuje v rozmezí 22-26 °C. Úplně nejteplejší bývá v srpnu.
Více o počasí.

Kuchyně

V hotelích z naší nabídky najdete převážně jídla mezinárodní kuchyně obohacená o prvky kuchyně bulharské. Ta je vyhlášená především jídly ze zeleniny, masa vepřového, kuřecího, jehněčího i mletého či pokrmy z ryb. Můžete zde ochutnat výborné sýry a saláty. Bulharská kuchyně s oblibou používá olivový olej, vinný ocet, česnek a místní koření, bílý slaný sýr z kravského nebo ovčího mléka a jogurt. Typickou úpravou masa je pečení na rožni nebo roštu. Určitě vám zachutnají i aperitivy, kvalitní vína a pivo.

Mezi bulharské speciality patří karbanátky kjufteta, džuveč (teplé jídlo z rýže, masa a zeleniny, je podobné rizotu), plněné papriky, tarator (studená polévka vyrobená z kyselého mléka, nastrouhané okurky, kopru a případně česneku), musaka (teplé jídlo připravené z brambor, zeleniny a mletého masa), šopský salát (kromě syrových paprik, okurek, rajčat a bílého sýra se do něj přidávají i pečené paprikové lusky a cibule), keftě a kebabče (jsou to bochánky, karbanátky nebo válečky pomletého masa připravené na roštu, podávají se se salátem nebo s hranolky), kaškaval (ovčí, kraví nebo smíšený sýr; podává se občas jako dezert nebo k vínu) či škembe čorba (hustá dršťková polévka, která často vydá i za druhé jídlo, jí se s chlebem).

Řeč

Úředním jazykem je bulharština, ale bez problémů se domluvíte anglicky, německy, rusky i česky.

Měna

Národní měnou je lev (BGN), který se dělí na 100 stotinek. Ve vybraných hotelích a restauracích jsou přijímány všechny běžné platební karty. Bankomaty najdete téměř všude.

Časový rozdíl

V Bulharsku je oproti našemu letnímu času posun + 1 hodina, oproti středoevropskému (zimnímu) času + 2 hodiny.

Elektrické napětí

Elektrické napětí je dle evropské normy 220 V. V některých starších hotelích je možné najít jiný typ zásuvek, ale adaptér je k dostání běžně v obchodě s domácími potřebami.

Cestovní pas a vízum

V Bulharsku je uplatňován volný pohyb občanů EU. Do této destinace se cestuje na cestovní pas ČR, jehož platnost by měla pokrýt minimálně pobyt a cestu zpět do ČR. Je možné cestovat i na občanský průkaz ČR obsahující strojově čitelnou zónu (tyto průkazy byly vydávány od druhé poloviny roku 2000).

Celní a devizové předpisy

Volný pohyb zboží v rámci EU platí i pro tuto destinaci. Výjimkou je zboží podléhající spotřební dani, které je možné převážet v rámci EU v limitovaném množství pro osobní potřebu. Byly stanoveny limity 800 ks cigaret, 400 ks krátkých doutníků, 200 ks doutníků, 1 kg tabáku, 10 l tvrdého alkoholu, 20 l produktů se středním obsahem alkoholu, 90 l vína, z toho max. 60 l vína šumivého, a 110 l piva.

KONZULÁRNÍ JEDNATELSTVÍ BURGAS

Grand Hotel Primorec
ul. Al. Batenberg 2, 8000 Burgas
tel. +359 885 359 050
email: kjburgas@centrum.cz
V provozu od 1.7. - 31.8.2021

Kompletní a aktuální informace o režimech vstupu, zastupitelských úřadech a zdravotních dokladech (např. povinné očkování) naleznete na www.mzv.cz.

Podmínky pro vstup

Cestovní doklad

Má-li v úmyslu cestující použít ke vstupu do Bulharska cestovní pas nebo občanský průkaz vydaný ČR, upozorňujeme, že tento doklad musí být platný po celou dobu pobytu.

Informace o Bulharsku

Rozloha země
110 994 km2
Počet obyvatel
7,3 milionů
Hlavní město
Sofia
Jazyk
bulharština
 • cca 2 h
 • +1 h
  aktuální rozdíl času
 • 220 V

Týdenní předpověd

 • CLEAR24°C
  středa, St 12. 06. 2024
 • CLEAR32°C
  středa, St 12. 06. 2024
 • RAIN28°C
  čtvrtek, Čt 13. 06. 2024
 • RAIN22°C
  pátek, 14. 06. 2024
 • OVERCAST22°C
  sobota, So 15. 06. 2024

Zdroj: www.worldweatheronline.com

Podmínky pro vstup

Cestovní doklad

Má-li v úmyslu cestující použít ke vstupu do Bulharska cestovní pas nebo občanský průkaz vydaný ČR, upozorňujeme, že tento doklad musí být platný po celou dobu pobytu.

Informace o Bulharsku

Rozloha země
110 994 km2
Počet obyvatel
7,3 milionů
Hlavní město
Sofia
Jazyk
bulharština
 • cca 2 h
 • +1 h
  aktuální rozdíl času
 • 220 V

Týdenní předpověd

 • CLEAR24°C
  středa, St 12. 06. 2024
 • CLEAR32°C
  středa, St 12. 06. 2024
 • RAIN28°C
  čtvrtek, Čt 13. 06. 2024
 • RAIN22°C
  pátek, 14. 06. 2024
 • OVERCAST22°C
  sobota, So 15. 06. 2024

Zdroj: www.worldweatheronline.com

Velvyslanectví ČR v Bulharsku

G. S. Rakovski 100,
1000 Sofia

Pohotovostní telefon na konzulární službu pro případ nouze mimo pracovní dobu: +359 888 398 045
E-mail (konzulární úsek): consulate.sofia@embassy.mzv.cz

+ 3592 948 68 00

Velvyslanectví Bulharské republiky v ČR

Krakovská 6
110 00 Praha 1+420 222 211 258, 222 212 011