Turecko

NOVÉ MÍSTO

Turecko je zemí Orientu na pomezí dvou kontinentů, most mezi křesťanstvím a islámem, historií a současností...
Vše o Turecku

Turecko

4 dny již od6 790 

Dovolená v Turecku - vše co potřebujete vědět

Dovolená v Turecku je ideální pro poznávání jiných kultur. Rozhodně si během ní dopřejte i fakultativní zájezd. Turecko oplývá slunnými plážemi na Turecké riviéře, množstvím antických památek i krásnou přírodou a přitom zde strávíte levnou a bezpečnou dovolenou.

Turecko mapa

TURECKO

Na území dnešního Turecka se vyvíjely nejstarší lidské civilizace, vzkvétaly a upadaly slavné říše. Právě tady vedle sebe naleznete antické památky, byzantské chrámy i štíhlé minarety. Legendární zaniklé město Trója, popsané v Homérově Illiadě, bylo nalezeno právě na severozápadě Malé Asie. Novodobá historie Turecka je spojena s Mustafou Kemalem, zvaným Atatürk – Otec Turků, který sjednotil Turky a nasměroval zemi evropským směrem.

Také příroda má své skvosty a zvláštnosti, jako jsou například obří kamenné čepičky v Kappadokii nebo travertinové kaskády s desítkami bazénků v Pamukkale. Turecké pobřeží, lemované atraktivními plážemi, je dlouhé téměř 8 000 km. Nejkrásnější pláže na vás čekají na Turecké riviéře, kde při koupání ve Středozemním moři můžete pozorovat vysoké vrcholky pohoří Taurus. Na poloostrově Bodrum tvoří Egejské moře kouzelné zátoky obklopené svahy pokrytými piniovými lesy. Ať už jste milovníci přírody, historických památek nebo koupání v průzračném moři, Turecko vás přivítá s otevřenou náručí a splní vaše očekávání.

Pamukkale Antalya Antické ruiny v Side

Pláže, slunečníky a lehátka

Jedním z hlavních důvodů, proč Čechy láká dovolená v Turecku, jsou pláže. Většinou jsou písčité, dlouhé a široké, s pozvolným vstupem do Středozemního moře. K nejslavnějším plážím na Turecké riviéře patří městská Kleopatřina pláž s mimořádně jemným pískem, rozprostírá se v Alanyi.

Pláže jsou veřejné a můžete si zde pronajmout slunečníky a lehátka, pokud již nejsou zahrnuty mezi hotelem nabízené služby. Cena se pohybuje zpravidla kolem 6 EUR na den za 1 set (2 lehátka a slunečník). Samozřejmě si s sebou můžete přivézt i vlastní slunečník nebo si jej na místě koupit či půjčit za vratnou zálohu. Na většině pláží naleznete širokou nabídku vodních sportů, bary s občerstvením a sprchy. Některé hotely inzerují pro své hosty lehátka a slunečníky zdarma, nicméně tato služba může být podmíněná nákupem nápojů u provozovatele pláže.

Kleopatřina pláž Antalya Turecká riviéra

Kdy jet do Turecka?

Sezóna v Turecké riviéře je od května do října, kdy jsou teploty příjemné a počasí je slunečné. Nejrušnější a nejteplejší měsíce jsou červenec a srpen. Pokud preferujete menší zástupy turistů, zvažte návštěvu na začátku června nebo koncem září.

Kuchyně

Současná kuchyně je výsledkem mísení kulinářské tradice tureckých kočovných kmenů s indickou, perskou, kurdskou a arabskou kuchyní a navíc je značně ovlivněna oblastí Středomoří. Turecké pokrmy jsou velmi zdravé a chuťově výrazné a patří k nejlepším na světě.

Převážná většina se vaří či dusí a ke smažení se používá kvalitní olivový olej. Saláty jsou neodmyslitelnou součástí mnohých jídel. K národním pokrmům patří kebab a kofte. Kebab jsou kořeněné plátky masa nabodnuté na rožeň a opečené, kofte zase placičky z mletého masa. Národním nápojem není kupodivu káva, ale čaj. Podává se v malých skleničkách na podšálku, je velmi silný a vydatně oslazený. Dalším oblíbeným nápojem je ajran, směs jogurtu a vody. Mezi cukrovinkami vedou baklava a chalva.

Dolma turecká specialita Kofte - masové kuličky Kebab

Řeč

Úředním jazykem je turečtina. V turistických oblastech se domluvíte anglicky nebo německy.

Měna

Měnovou jednotkou je turecká lira (TL neboli TRY), která se dělí na 100 kurušů. V případě, že se jedná o cestu ze země EU do Turecka či z Turecka do země EU, lze v hotovosti dovézt/vyvézt max. 10 000 EUR, či ekvivalent této částky. V případě vyšší částky musí být prokázáno její nabytí. Doporučujeme, abyste si s sebou vzali hotovost v EUR nebo USD. Kreditními kartami lze platit ve většině hotelů, obchodů a také je můžete používat při výběru hotovosti z bankomatů. České koruny nelze v Turecku vyměnit.

Cestovní pas a vízum

Občané ČR, kteří cestují do Turecké republiky, musí mít cestovní doklad platný min. 150 dnů od data vstupu na území Turecka. Vízová povinnost pro držitele cestovních pasů ČR, kteří cestují do Turecké republiky za ryze turistickým účelem a jejichž pobyt nepřesáhne 90 dnů, byla zrušena. Vzhledem k možným změnám týkajících se vstupu a pobytu v Turecku doporučujeme, abyste si před cestou ověřili, zda se podmínky nezměnily. Pokud nejste občany ČR, informujte se na Velvyslanectví Turecka v Praze o podmínkách vstupu a pobytu.

Celní a devizové předpisy

Při celním odbavení po příletu do země mohou být do pasu vyznačeny všechny cennější předměty (např. fotoaparáty a notebooky) za účelem kontroly jejich pohybu při výjezdu. Bezcelně lze do Turecka dovézt 200 ks cigaret, 50 ks cigár (tj. doutníků, jejichž váha nepřesahuje 3 g), 10 ks doutníků, 200 g cigaretového tabáku společně s 200 ks cigaretových papírků (nebo 200 g dýmkového tabáku nebo 200 g žvýkacího tabáku nebo 50 g šňupacího tabáku), 1 kg kávy, 1 kg instantní kávy, 500 g čaje, 1 kg cukrovinek, 1 kg čokolády, 1 láhev alkoholických nápojů o obsahu 100 cl nebo 2 láhve alkoholických nápojů o obsahu 75 cl, 5 balení parfému, toaletní vody nebo vody po holení, jejichž obsah nesmí přesahovat 120 ml. Léky, léčiva a zdravotní potřeby je možné bezcelně dovážet pouze pro osobní potřebu. Obecně osvobození od cla platí pro zboží, jehož celková hodnota nepřekračuje 300 EUR, v případě dětí mladších 15 let je tato částka stanovena na 145 EUR. Podsekretariát celnic však má právo osvobození od cla omezit v závislosti na charakteru a množství zboží. Za nedovolenou výrobu, vývoz a dovoz omamných nebo psychotropních látek (již za 1 gram) hrozí trest odnětí svobody ve výši 10 až 20 let a vysoké peněžité tresty. Vývoz starožitných předmětů (starších 100 let) je zakázán. Při vývozu nově vyrobeného koberce je nutno předložit doklad o koupi. Vývoz starších cenných předmětů podléhá povolení Generálního ředitelství pro správu muzeí. Z Turecka je přísný zákaz vyvážení jakýchkoli archeologických kamenů a hornin.

HONORÁRNÍ KONZULÁT ČESKÉ REPUBLIKY V TURECKU

Toros mah. 807 sok. 1/7 kat. 5 Konyaalti, 07070 Antalya
Tel.: +90 242 228 66 69
E-mail: antalya@honorary.mzv.cz

Kompletní a aktuální informace o režimech vstupu, zastupitelských úřadech a zdravotních dokladech (např. povinné očkování) naleznete na www.mzv.cz.

Podmínky pro vstup

Cestovní doklad

Má-li v úmyslu cestující použít ke vstupu do Turecka cestovní doklad vydaný ČR, tento doklad musí být platný alespoň 150 dní od data vstupu na území Turecka.

Turecko v číslech

Rozloha země
783 562 km2
Počet obyvatel
cca 84,3 milionů
Hlavní město
Ankara
Jazyk
turečtina
 • cca 3 h
 • +1 h
  aktuální rozdíl času
 • 220 V

Týdenní předpověd

 • PARTLY_CLOUDY35°C
  čtvrtek, Čt 13. 06. 2024
 • CLEAR32°C
  pátek, 14. 06. 2024
 • CLEAR25°C
  sobota, So 15. 06. 2024
 • CLEAR28°C
  neděle, Ne 16. 06. 2024
 • CLEAR29°C
  pondělí, Po 17. 06. 2024

Zdroj: www.worldweatheronline.com

Podmínky pro vstup

Cestovní doklad

Má-li v úmyslu cestující použít ke vstupu do Turecka cestovní doklad vydaný ČR, tento doklad musí být platný alespoň 150 dní od data vstupu na území Turecka.

Turecko v číslech

Rozloha země
783 562 km2
Počet obyvatel
cca 84,3 milionů
Hlavní město
Ankara
Jazyk
turečtina
 • cca 3 h
 • +1 h
  aktuální rozdíl času
 • 220 V

Týdenní předpověd

 • PARTLY_CLOUDY35°C
  čtvrtek, Čt 13. 06. 2024
 • CLEAR32°C
  pátek, 14. 06. 2024
 • CLEAR25°C
  sobota, So 15. 06. 2024
 • CLEAR28°C
  neděle, Ne 16. 06. 2024
 • CLEAR29°C
  pondělí, Po 17. 06. 2024

Zdroj: www.worldweatheronline.com

Velvyslanectví ČR v Turecku

Kaptanpasa Sokak No. 15
G.O.P.
06700 Ankara

+90 312 405 6139, +90 312 405 6965 (recepce)

Velvyslanectví Turecka v ČR

Na Ořechovce 69
Praha 616
162 00

+420 224 311 402