Zanzibar

Milovníky odpočinku potěší kvalita pláží, prohřátý Indický oceán s perfektními podmínkami pro potápění a šnorchlování a také špičkový servis místních hotelových komplexů.Vše o Zanzibaru

Dovolená v Zanzibaru - vše co potřebujete vědět

Ostrov provoněný kořením

Tanzanie_ZanzibarZanzibar láká návštěvníky na dovolenou plnou netradičních zážitků. Zdejší přepychové pláže vypadají jako z plakátu a díky jemnému a bělostnému písku v kombinaci s průzračným mořem vytvářejí doslova exotický ráj! Originálně vybudované hotelové komplexy a bungalovy zasazené v palmových zahradách dodávají této destinaci přirozený šmrnc.

 

Plavba plachetnicí dhow za delfíny

DhowBohatou historii Zanzibaru představují také dřevěné lodě dhow (dau), jejichž výroba započala v 8. století díky Ománcům. Lodě se dodnes stavějí ručně, stejnou technologií jako tehdy. Dřevo se spojuje pomocí vrbových kolíčků či šlach zvířat. Motorové plachetnice dhow jsou k dispozici turistům, plují mezi Zanzibarem a Pembou. Lze si objednat i výlet na jiné ostrovy. Anebo třeba plavbu k vesnici Kizimkazi, v jejíž blízkosti se zdržují delfíni. Můžete si s nimi dokonce zaplavat.

ŘEČ

Úředním jazykem na ostrově Zanzibar je svahilština. V turistických oblastech se domluvíte také anglicky.

KUCHYNĚ

SpicePodepsalo se na ní velké množství kultur (arabská, britská, indická a africká). Základem kuchyně je maso (obvykle skopové, hovězí nebo kozí) s rýží nebo s brambory a podává se většinou dušené se zeleninou. Mezi tradiční pokrmy a jednu z nejoblíbenějších příloh se řadí hutná kaše z kukuřičné mouky, která se uválí do kuliček a namáčí se do různých omáček – nazývá se ugali. Mezi další pochoutky patří kozí grilované maso – nayma choma. Stejně jako všude na světě ani zde nechybějí plody moře a ryby. Nejvyhledávanější pochoutkou z mořských plodů jsou uzené chobotničky podávané s pálivou chilli omáčkou. Naleznete zde také množství exotické zeleniny, jako je kokos, ananas, mango či papája. Specialitou je pokrm n´dizi no kastad. Jedná se o pečené banány (případně o ananas), obvykle podávané s vanilkovým pudinkem, kořeněným skořicí a hřebíčkem.

MĚNA

1 tanzanský šilink (TZS) = 100 centů (1 USD = cca 2 180 TZS). Akceptovanou měnou je také americký dolar (USD). Doporučujeme mít s sebou dostatečnou hotovost. Na Zanzibaru jsou bankomaty jen sporadicky a platba kreditními kartami (VISA, MASTERCARD) je možná jen v turistických zařízeních.

ELEKTRICKÉ NAPĚTÍ

Napětí je 230 V. Zásuvky jsou dvojího typu: buď mají dva ploché kontakty se zemnícím kolíkem, nebo tři kulaté kolíky v trojúhelníkovém uspořádání. Příslušný adaptér je nutný.

CESTOVNÍ PAS, vízum a očkování

Pro cestu na Zanzibar potřebujete pas s čtecí zónou (červený) s platností minimálně 6 měsíců od data vstupu do země. Čeští občané nemusí vyřizovat vízum předem, je však třeba vyplnit imigrační kartu a po příletu zaplatit v hotovosti 50 USD. Povinná pobytová taxa činí 1 USD/noc a je třeba uhradit ji na hotelové recepci.

Pro cestovatele, přijíždějící z rizikových oblastí, je při vstupu do země vyžadováno potvrzení o očkování proti žluté zimnici. Totéž platí i v případě výletu na pevninu (např. na safari).

CELNÍ A DEVIZOVÉ PŘEDPISY

Jakékoliv předměty, které pocházejí nebo jsou vyrobeny z divoké zvěře (výrobky ze slonoviny, z kůže chráněných zvířat nebo výrobky z mořské fauny apod.), je zcela zakázáno dovážet nebo vyvážet ze země a tento čin je trestný. Vývoz živých divokých zvířat, hmyzu nebo rostlinných druhů je také přísně zakázán (bez speciálního povolení).

SPECIFIKA A BEZPEČNOST

Velkou část populace tvoří konzervativní muslimové. Zejména ve Stone Townu by turistky měly nosit dlouhé sukně či kalhoty (minimálně pod kolena) a stejně tak by neměly mít odhalená ramena. Rovněž u mužů se nedoporučují trička bez rukávů, v žádném případě by neměli chodit bez trička. Jestliže fotíte lidi nebo jejich domy, měli byste požádat o souhlas. V centru měst je třeba neustále sledovat situaci kolem sebe, v davu si pokud možno udržovat větší odstup a důsledně se vyhýbat větším skupinám lidí. Homosexualita je společenské tabu a současně ilegální a může být trestána vysokými pokutami a trestem odnětí svobody, v krajním případě doživotím.

PLÁŽE, SLUNEČNÍKY A LEHÁTKA

ZanzibarPláže na východním pobřeží Afriky, zejména v oblasti Zanzibaru, jsou pověstné bělostným pískem. Bývají lemovány palmovými háji a většinou mají pozvolný vstup do moře. U hotelových komplexů a v turistických oblastech jsou velmi dobře vybaveny a disponují kvalitním servisem. Najdete zde klidné zálivy a laguny, ale i místa s mohutnými vlnami.

 

Kompletní a aktuální informace o režimech vstupu, zastupitelských úřadech a zdravotních dokladech (např. povinné očkování) naleznete na www.mzv.cz.

 • Velvyslanectví Nairobi – kontak. český úřad

  Tende Drive 745, Lavington,
  00100 Nairobi, P.O. BOX 25639
  +254 774 420 460, +254 774 240 860
  + 254 204 348 163
 • Velvyslanectví Tanzanie – kontak.cizí úřad

  Eschenallee 11, 14050 Berlin
  Provozní hodiny úřadu: 9:00–16:30 (Po-Pá)
  +49 303 030 800
  +49 303 030 8020

Vaše vyladěná dovolená u moře s CK Blue Style!