Zanzibar

Milovníky odpočinku potěší kvalita pláží, prohřátý Indický oceán s perfektními podmínkami pro potápění a šnorchlování a také špičkový servis místních hotelových komplexů.Vše o Zanzibaru

Dovolená v Zanzibaru - vše co potřebujete vědět

Africký ostrov Zanzibar je součástí republiky Tanzanie, leží cca 40 km od pevniny. Naleznete zde všechno, co ke své vytoužené dovolené potřebujete. Tedy úžasné písčité pláže, prohřátý Indický oceán i špičkový servis místních hotelových komplexů. Spatříte i proslulé plantáže s kořením a tropické pralesy ve vnitrozemí ostrova.

Ostrov provoněný kořením

Tanzanie_ZanzibarZanzibar láká návštěvníky na dovolenou plnou netradičních zážitků. Zdejší přepychové pláže vypadají jako z plakátu a díky jemnému a bělostnému písku v kombinaci s průzračným mořem vytvářejí doslova exotický ráj! Originálně vybudované hotelové komplexy a bungalovy zasazené v palmových zahradách dodávají této destinaci přirozený šmrnc.

 

Plavba plachetnicí dhow za delfíny

DhowBohatou historii Zanzibaru představují také dřevěné lodě dhow (dau), jejichž výroba započala v 8. století díky Ománcům. Lodě se dodnes stavějí ručně, stejnou technologií jako tehdy. Dřevo se spojuje pomocí vrbových kolíčků či šlach zvířat. Motorové plachetnice dhow jsou k dispozici turistům, plují mezi Zanzibarem a Pembou. Lze si objednat i výlet na jiné ostrovy. Anebo třeba plavbu k vesnici Kizimkazi, v jejíž blízkosti se zdržují delfíni. Můžete si s nimi dokonce zaplavat.

ŘEČ

Úředním jazykem na ostrově Zanzibar je svahilština. V turistických oblastech se domluvíte také anglicky.

KUCHYNĚ

SpicePodepsalo se na ní velké množství kultur (arabská, britská, indická a africká). Základem kuchyně je maso (obvykle skopové, hovězí nebo kozí) s rýží nebo s brambory a podává se většinou dušené se zeleninou. Mezi tradiční pokrmy a jednu z nejoblíbenějších příloh se řadí hutná kaše z kukuřičné mouky, která se uválí do kuliček a namáčí se do různých omáček – nazývá se ugali. Mezi další pochoutky patří kozí grilované maso – nayma choma. Stejně jako všude na světě ani zde nechybějí plody moře a ryby. Nejvyhledávanější pochoutkou z mořských plodů jsou uzené chobotničky podávané s pálivou chilli omáčkou. Naleznete zde také množství exotické zeleniny, jako je kokos, ananas, mango či papája. Specialitou je pokrm n´dizi no kastad. Jedná se o pečené banány (případně o ananas), obvykle podávané s vanilkovým pudinkem, kořeněným skořicí a hřebíčkem.

MĚNA

1 tanzanský šilink (TZS) = 100 centů (1 USD = cca 2 180 TZS). Akceptovanou měnou je také americký dolar (USD). Doporučujeme mít s sebou dostatečnou hotovost. Na Zanzibaru jsou bankomaty jen sporadicky a platba kreditními kartami (VISA, MASTERCARD) je možná jen v turistických zařízeních.

ELEKTRICKÉ NAPĚTÍ

Napětí je 230 V. Zásuvky jsou dvojího typu: buď mají dva ploché kontakty se zemnícím kolíkem, nebo tři kulaté kolíky v trojúhelníkovém uspořádání. Příslušný adaptér je nutný.

CESTOVNÍ PAS, vízum a očkování

Pro cestu na Zanzibar potřebujete pas s čtecí zónou (červený) s platností minimálně 6 měsíců od data vstupu do země. Čeští občané nemusí vyřizovat vízum předem, je však třeba vyplnit imigrační kartu a po příletu zaplatit v hotovosti 50 USD. Povinná pobytová taxa činí 1 USD/noc a je třeba uhradit ji na hotelové recepci.

Pro cestovatele, přijíždějící z rizikových oblastí, je při vstupu do země vyžadováno potvrzení o očkování proti žluté zimnici. Totéž platí i v případě výletu na pevninu (např. na safari).

CELNÍ A DEVIZOVÉ PŘEDPISY

Jakékoliv předměty, které pocházejí nebo jsou vyrobeny z divoké zvěře (výrobky ze slonoviny, z kůže chráněných zvířat nebo výrobky z mořské fauny apod.), je zcela zakázáno dovážet nebo vyvážet ze země a tento čin je trestný. Vývoz živých divokých zvířat, hmyzu nebo rostlinných druhů je také přísně zakázán (bez speciálního povolení).

SPECIFIKA A BEZPEČNOST

Velkou část populace tvoří konzervativní muslimové. Zejména ve Stone Townu by turistky měly nosit dlouhé sukně či kalhoty (minimálně pod kolena) a stejně tak by neměly mít odhalená ramena. Rovněž u mužů se nedoporučují trička bez rukávů, v žádném případě by neměli chodit bez trička. Jestliže fotíte lidi nebo jejich domy, měli byste požádat o souhlas. V centru měst je třeba neustále sledovat situaci kolem sebe, v davu si pokud možno udržovat větší odstup a důsledně se vyhýbat větším skupinám lidí. Homosexualita je společenské tabu a současně ilegální a může být trestána vysokými pokutami a trestem odnětí svobody, v krajním případě doživotím.

PLÁŽE, SLUNEČNÍKY A LEHÁTKA

ZanzibarPláže na východním pobřeží Afriky, zejména v oblasti Zanzibaru, jsou pověstné bělostným pískem. Bývají lemovány palmovými háji a většinou mají pozvolný vstup do moře. U hotelových komplexů a v turistických oblastech jsou velmi dobře vybaveny a disponují kvalitním servisem. Najdete zde klidné zálivy a laguny, ale i místa s mohutnými vlnami.

 

Kompletní a aktuální informace o režimech vstupu, zastupitelských úřadech a zdravotních dokladech (např. povinné očkování) naleznete na www.mzv.cz.

 • Velvyslanectví Nairobi – kontak. český úřad

  Tende Drive 745, Lavington,
  00100 Nairobi, P.O. BOX 25639
  +254 774 420 460, +254 774 240 860
  + 254 204 348 163
 • Velvyslanectví Tanzanie – kontak.cizí úřad

  Eschenallee 11, 14050 Berlin
  Provozní hodiny úřadu: 9:00–16:30 (Po-Pá)
  +49 303 030 800
  +49 303 030 8020

Vaše vyladěná dovolená u moře s CK Blue Style!