Turecko

Turecko je zemí Orientu na pomezí dvou kontinentů, most mezi křesťanstvím a islámem, historií a současností.Vše o Turecku

Dovolená v Turecku - vše co potřebujete vědět

Dovolená v Turecku je ideální pro poznávání jiných kultur. Rozhodně si během ní dopřejte i fakultativní zájezd. Turecko oplývá slunnými plážemi na Turecké riviéře, množstvím antických památek i krásnou přírodou a přitom zde strávíte levnou a bezpečnou dovolenou.

Turecko mapaTurecko

Turecko je zemí Orientu na pomezí dvou kontinentů, most mezi křesťanstvím a islámem, historií a současností lákající k poznání. Již při vyslovení jména této země se mnohým vybaví pestrobarevné koberce a zlato, muezín, klikaté uličky bazarů, hřejivé paprsky slunce a nekonečné dlouhé pláže. Nejstarší civilizace zde postupem času zanechaly stopy svých kultur a předurčily tak toto území k jednomu z nejzajímavějších turistických cílů.

Na území dnešního Turecka se vyvíjely nejstarší lidské civilizace, vzkvétaly a upadaly slavné říše. Právě tady vedle sebe naleznete antické památky, byzantské chrámy i štíhlé minarety. Legendární zaniklé město Trója, popsané v Homérově Illiadě, bylo nalezeno právě na severozápadě Malé Asie. Novodobá historie Turecka je spojena s Mustafou Kemalem, zvaným Atatürk – Otec Turků, který sjednotil Turky a nasměroval zemi evropským směrem. Také příroda má své skvosty a zvláštnosti, jako jsou například obří kamenné čepičky v Kappadokii nebo travertinové kaskády s desítkami bazénků s vyvěrající vodou v Pamukkale, jež je známé jako Bavlněný hrad. Turecké pobřeží, lemované krásnými plážemi, je dlouhé téměř 8 000 km. Nejkrásnější z nich na vás čekají na Turecké riviéře, kde při koupání ve Středozemním moři můžete pozorovat vysoké vrcholky pohoří Taurus. Na poloostrově Bodrum tvoří Egejské moře kouzelné zátoky obklopené svahy pokrytými piniovými lesy. Ať už jste milovníci přírody, historických památek nebo koupání v průzračném moři, Turecko vás přivítá s otevřenou náručí a splní vaše očekávání.

 

ŘečTurecko

Úředním jazykem je turečtina. Ve všech turistických oblastech se domluvíte anglicky nebo německy.

Měna

Měnovou jednotkou je turecká lira TL, která se dělí na 100 kurušů. V případě, že se jedná o cestu ze země EU do Turecka či z Turecka do země EU, lze v hotovosti dovézt/vyvézt maximálně 10 000 EUR, či ekvivalent této částky. V případě vyšší částky musí být prokázáno její nabytí. Doporučovali bychom vám, abyste si s sebou vzali hotovost v EUR nebo USD. Kreditními kartami můžete platit ve většině hotelů, obchodů a také je můžete používat při výběru hotovosti z bankomatů. České koruny nelze v Turecku vyměnit.

Cestovní pas a vízum

Občané České republiky potřebují pro cestu do Turecka platný cestovní doklad, jehož doba platnosti musí být minimálně 150 dní od data vstupu. S účinností od 1. ledna 2005 zrušila vláda Turecké republiky vízovou povinnost pro držitele cestovních pasů České republiky, kteří cestují do Turecké republiky za turistickým účelem a jejichž pobyt nepřesáhne 90 dnů. Občané ČR, kteříTurecko cestují do Turecké republiky za jiným účelem než turistickým, si nadále musí k cestám do Turecké republiky obstarat vízum. Vzhledem k možným změnám týkajících se vstupu a pobytu v Turecku doporučujeme, abyste si před cestou ověřili, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Pokud nejste občany ČR, informujte se na Velvyslanectví Turecka v Praze o podmínkách vstupu a pobytu.

Celní a devizové předpisy

Při celním odbavení po příletu do země mohou být do pasu vyznačeny všechny cennější předměty (např. fotoaparáty, notebooky atd.) za účelem kontroly pohybu předmětů při výjezdu. Bezcelně lze do Turecka dovézt 200 ks cigaret, 50 ks cigár (tj. doutníků, jejichž váha nepřesahuje 3 g), 10 ks doutníků, 200 g cigaretového tabáku společně s 200 ks cigaretových papírků (nebo 200 g dýmkového tabáku nebo 200 g žvýkacího tabáku nebo 50 g šňupacího tabáku), 1 kg kávy, 1 kg instantní kávy, 500 g čaje, 1 kg cukrovinek, 1 kg čokolády, 1 láhev alkoholických nápojů o obsahu 100 cl nebo 2 láhve alkoholických nápojů o obsahu 75 cl, 5 balení parfému, toaletní vody nebo vody po holení, jejichž obsah nesmí přesahovat 120 ml. Léky, léčiva a zdravotní potřeby je možné bezcelně dovážet pouze pro osobní potřebu. Obecně osvobození od cla platí pro zboží, jehož celková hodnota nepřekračuje 300 EUR, v případě dětí mladších 15 let je tato částka stanovena na 145 EUR. Podsekretariát celnic však má právo osvobození od cla omezit v závislosti na charakteru a množství zboží. Zakázán je dovoz drog a jiných omamných látek, obchodování s nimi a jejich spotřeba. Za nedovolenou výrobu, vývoz a dovoz omamných nebo psychotropních látek (již za 1 gram) hrozí trest odnětí svobody ve výši 10 až 20 let a vysoké peněžité tresty. Vývoz starožitných předmětů (starších 100 let) je zakázán. Při vývozu nově vyrobeného koberce je nutno předložit doklad o koupi. Vývoz starších cenných předmětů podléhá povolení Generálního ředitelství pro správu muzeí. Při koupi drahých koberců a uměleckých předmětů doporučujeme zejména v turistických oblastech zvýšenou obezřetnost s ohledem na časté případy podvodů.

 

Honorární konzulát České republiky v Turecku

1385 Sokak No. 20, TR-07100 Antalya
Tel.: +90242 322 6183, Fax: +90242 322 6182
E-mail: antalya@honorary.mzv.cz

 

Vaše vyladěná dovolená u moře s CK Blue Style!