Djerba

Ostrov Djerba – to jsou dlouhé, široké pláže s jemným pískem a nedozírné moře.Vše o Djerbě

Dovolená na Djerbě - vše co potřebujete vědět

Na Djerbě nenajdete mnoho památek, ale o to více si užijete subtropické pláže a více než 300 slunečných dní v roce. Pobyt si můžete zpestřit zapůjčením skútru nebo auta a prozkoumat celý ostrov. Za návštěvu stojí Muzeum tradic v osadě Guellala nebo velký trh ve vesničce Midoun. Slunce a moře – to je dovolená a Djerba.

Djerba mapaDjerba

Ostrov Djerba – to jsou dlouhé, široké pláže s jemným pískem, nedozírné moře, které mění svoji barvu od tyrkysové přes smaragdově zelenou až po temně modrou. Jen málo destinací se může pyšnit 320 slunečnými dny v roce a jen jedna destinace se může pyšnit vzduchem prosyceným omamnou vůní z drobných bílých kvítků jasmínu, který se stal národní tuniskou květinou a která vás bude doprovázet po celou vaši dovolenou. A kde jinde by se také mohl zastavit bájný řecký hrdina Odysseus při svém putování z Tróje?

Možná právě vůně ostrova ho přilákala, a tak se zde setkal s bájnými Lotofágy, kteří se živili květy lotosů. Uchvátila ho pohostinnost a vlídnost místních obyvatel.Ta přetrvala do současnosti a v kombinaci se zářivými bílými plážemi v místních letoviscích a příjemným turistickým zázemím kopíruje původní kulturní dědictví celého ostrova. Nechte se hýčkat jako Odysseus a prodlužte si léto díky mírnému klimatu až do pozdního podzimu. Pokud vám někde naservírují lotos, po jeho požití se nebudete chtít vrátit domů, zatoužíte jen odpočívat a lenošit. Ne nadarmo se totiž obyvatelé Djerby chlubí tím, že kdo jednou ostrov navštíví, stále se vrací zpět.

 DjerbaOstrov Djerba

Je považován za jedno z nejúrodnějších míst na zemi. Djerba díky 320 slunečným dnům v roce, krásné palmové vegetaci, dlouhým bílým písčitým plážím a čistému moři splňuje všechny podmínky pro strávení příjemné a klidné dovolené. Djerba, největší ze šedesáti tuniských ostrovů a zároveň největší severoafrický ostrov, se nachází v jižní části Gabeského zálivu. Na jihovýchodě je spojena s pevninou římskou hrází, která byla vystavěna na původních římských základech. Nejvyšším vrcholem je pahorek Dhahret Aadloun s nadmořskou výškou 54 m (nachází se zde Muzeum Guellala se zajímavou expozicí a se stylovou vyhlídkovou kavárnou). Nejkrásnější pláže Djerby se nalézají na severu ostrova (pláž Sidi Mahrez), útesy najdeme převážně u majáku Taguermess, u pevnosti Jillij na severozápadě ostrova nebo u Adjimu na jihozápadě. Severozápadní strana ostrova je tvořena lagunami, které využívají k hnízdění stěhovaví ptáci, v podzimních měsících např. plameňáci, baheňáci apod. Pobřeží je obklopené mělčinami, které v průběhu století zajišťovaly přirozenou ochranu ostrova proti nečekanému vpádu lodí. Devět metrů od pobřeží Houmt-Souku nepřesahuje hloubka 5 metrů a teprve 20 km od pobřeží dosahuje hloubka 20 m. Djerba má mírnější podnebí než pevnina a je zde poměrně vysoká relativní vlhkost vzduchu. Absence vody na ostrově zanechala své otisky také ve starobylém názvu ostrova – Meninx znamená nedostatek vody. Do dnešní doby je pitná voda na ostrov a do turistických zón přiváděna z pevniny potrubím podél římské hráze. Nejúrodnější oblast Djerby se nachází v oblasti Mahboubine, El May a Houmt Souk. Na některých místech vyvěrají ze země lehce železité a siřičité termální prameny, které využívají některé hotely k léčebným účelům (thalassotherapy). Djerba je ideálním místem pro milovníky slunce, ale i pro dobrodruhy a cestovatele, kteří se zde zajisté nebudou nudit. Ostrov lemují kilometry dlouhých písčitých pláží s palmovými háji a olivovníky ve vnitrozemí. Dnes žije na Djerbě kolem 160 000 obyvatel. Rozloha ostrova je cca 514 km² a ostrov patří k nejvýznamnějším turistickým střediskům Tuniska.

HOUMT SOUK – hlavní město

Zajímavá pro vás bude návštěva hlavního a největšího města ostrova. Houmt Souk, v překladu znamená „místo trhu“ nebo také „tržní čtvrť“, bývá označován jako „hlavní město“ Djerby, ačkoli Djerba spadá pod správní město Médenine. Žije zde okolo 44 500 obyvatel. V centru města se rozkládá rozlehlé tržiště plné obchůdků, drobných řemeslníků a obchodníků. Každý den dopoledne se na hlavním tržišti Marché central koná výjimečná podívaná – rybí dražba. Při procházce uličkami plnými rozličného zboží si vychutnáte typickou orientální atmosféru a můžete vyzkoušet svůj obchodnický talent při smlouvání cen koženého zboží, ručně tkaných koberců či keramiky. V roce 1968 zde bylo založeno muzeum se sbírkou tradičního oblečení i šatů pro nevěsty, židovskými šperky a hrnčířským zbožím. Ve městě se nachází velké množství mešit, dvě nejvýznamnější jsou mešita Turků a mešita Cizinců. U přístaviště se rozkládá obranná pevnost Borj el-Kebir (Velká nebo také Španělská pevnost) původem z 15. století, která zde byla postavena na původních starorománských základech.

DALŠÍ ZAJÍMAVÁ MÍSTAZajímavá místa Tuniska

LA GHRIBA 

Synagoga La Ghriba, nazývaná též La Merveilleuse neboli Nádherná, se nachází ve vesnici Er Riad. Vesnice je jednou ze dvou na Djerbě, které jsou již velmi dlouho domovem zdejší židovské komunity. Židé se na ostrově Djerba usídlili poprvé již po roce 586 př. n. l., kdy byl zničen babylonským králem Nabuchodonozorem Šalamounův chrám v Jeruzalémě. K druhému židovskému exodu došlo v 1. st. n. l. po opětovném zničení Šalomounova chrámu Titem Flaviem Vespasianem. Uvnitř naleznete stěny zdobené glazovanou kameninou a barokním dřevěným táflováním, okna jsou zdobena barevnými sklíčky. V synagoze jsou uloženy jedny z nejstarších svitků židovské tóry psané na gazelí kůži.

ZARZIS

Malé, postupně rozrůstající se letovisko s poklidnou atmosférou. Zarzis je dobrým výchozím bodem pro poznání Sahary a celé jižní části země. Letovisko se nachází na cípu tuniské pevniny v těsné blízkosti ostrova Djerba, se kterým ho spojuje hráz (stará římská silnice). Charakterem služeb a způsobem trávení dovolené je však nedílnou součástí turistického regionu Djerba. Vzdálenost letoviska Zarzis od letiště na Djerbě je cca 60 km.

GUELLALA

Oblíbeným výletním místem je také vesnička Guellala nacházející se na jižní straně ostrova. Guellala představuje již po generace tradiční centrum hrnčířské výroby na Djerbě. Žije zde nejstarší hrnčířská komunita. Toto řemeslo se tu dědí z generace na generaci, a tak se dodnes zachoval původní tradiční postup výroby. Místní hrnčíři vám ochotně předvedou samotný proces vzniku rozmanitých džbánů, váz či misek. Určitě vás zaujmou „kouzelní“ velbloudi a jiné důvtipné výrobky.

Vaše vyladěná dovolená u moře s CK Blue Style!