Srí Lanka

Čajové plantáže, hluboké pralesy, zlatavé pláže a panenská příroda činí z této čarokrásné asijské země perfektní místo pro dovolenou!Vše o Srí Lance

Dovolená ve Srí Lance - vše co potřebujete vědět

Vaši touhu po exotické dovolené zcela jistě uspokojí pobyt na Srí Lance, ostrovním státě v jihovýchodní Asii, nedaleko Indie. Čajové plantáže, hluboké pralesy, zlatavé pláže a panenská příroda vás doslova okouzlí. Budete relaxovat v hotelových komplexech se špičkovým servisem a dokonce se budete moci projet i na slonovi.

Exotika s příchutí čaje

Srí Lanka – Čajové plantáže, hluboké pralesy, zlatavé pláže a panenská příroda činí z této čarokrásné asijské země perfektní místo pro dovolenou! Okouzlí vás rozmanitá krajina i místní kultura. Nasajte kouzlo starobylých historických památek a zapomenutých chrámů v džungli. Užijte si projížďku na slonovi a relaxujte v hotelových komplexech se špičkovým servisem.

ŘEČ

Úředním a oficiálním jazykem je sinhálština a tamilština. Snadno se domluvíte i angličtinou.

 

 

KUCHYNĚ

Je ovlivněna Indií i všemi koloniálními mocnostmi, které se na Srí Lance prostřídaly. Ke všem pokrmům se podává rýže. Hojně se používá nejrůznější koření, hlavně kari. Z ovoce se můžete těšit zejména na avokádo, mango, guavu, kokosové ořechy a ananas. Národním nápojem je proslulý cejlonský čaj.

 

MĚNA

1 srílanská rupie (LKR) = 100 centů (1 EUR = cca 174 LKR). Směnárny na Srí Lance bez problémů vymění americké dolary (USD), ale i eura (EUR). Platit kreditní kartou lze na Srí Lance poměrně běžně. Bankomaty jsou spíše ve větších městech nebo v hotelech vyšší kategorie.

ELEKTRICKÉ NAPĚTÍ

230 – 240 V. Zásuvky na Srí Lance jsou různé. Určitě budete potřebovat adaptér – doporučujeme adaptér britského typu. Často bývá k zapůjčení na recepci.

CESTOVNÍ PAS, VÍZUM a očkování

Pro vstup na Srí Lanku jsou zapotřebí dva dokumenty – platný pas a turistické vízum. Platnost pasu musí přesahovat alespoň o 6 měsíců platnost turistického víza od vstupu na území Srí Lanky. Nelze tedy použít tzv. rychlopas, jelikož nesplňuje požadované podmínky. Pro cesty na Srí Lanku je turistické vízum zpoplatněné. Vízum je zpravidla vydáváno pro jeden vstup na délku pobytu 30 dnů. Pokud necestujete na území Srí Lanky s cestovní kanceláří, musíte prokázat zajištění pobytu, a to rezervací ubytování v hotelu, dostatečným množstvím peněz či šeků v minimální výši 30 USD na osobu a den pobytu, zpáteční letenkou, a dále se před odletem elektronicky zaregistrovat na www.eta.gov.lk. Po příletu do destinace musí každý návštěvník vyplnit Immigration Landing Card.

Doporučuje se nechat očkovat proti tyfu, tetanu, dětské obrně, meningitidě a japonské encefalitidě, hepatitidě typu A, vzteklině, neštovicím. Je třeba počítat s případnými žaludečními problémy po příjezdu a přechodu na místní stravu.

CELNÍ A DEVIZOVÉ PŘEDPISY

Při odletu ze země se platí letištní poplatek ve výši 500 srílanských rupií, pokud není zahrnut již předem v letence. Při dovozu či vývozu cizí měny přesahující ekvivalent 5.000 USD je nutné tuto skutečnost nahlásit při celním odbavení („Exchange Control, Form D“). Ze Srí Lanky je povoleno vyvézt max. 250 srílanských rupií, 3 kg čaje a zboží zakoupené pro osobní potřebu. Bez cla může každá osoba dovézt na Srí Lanku věci osobní potřeby, včetně 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 375 gramů tabáku, dále 2 láhve vína, 1,5 litru lihovin, osobní parfémy a 250 ml toaletní vody. Povoluje se dovézt dárek či suvenýr v maximální hodnotě 1000 srílanských rupií. Všichni cestující jsou povinni deklarovat při vstupu drahé kovy, zbraně, drogy, narkotika a veškeré zboží obchodní povahy. Cizinec může být požádán o vyplnění zavazadlového prohlášení Baggage Declaration Form. Na Srí Lanku se nesmí dovážet narkotika a drogy, indická a pákistánská měna a pornografická a erotická literatura. Ze Srí Lanky se nesmí vyvážet zlato, platina, stříbro, starožitnosti, drahokamy a polodrahokamy (ani v zakoupených špercích), slonovina, narkotika, zbraně ani munice, zvířata ani rostliny.

PLÁŽE, SLUNEČNÍKY A LEHÁTKA

Exotické pláže s jemným pískem jsou typické pro jižní pobřeží Srí Lanky. Každá je typická něčím jiným. Někde naleznete perfektní podmínky pro šnorchlování a úžasný podmořský život, klidné vody a romantické zátoky. Jinde zase divoké vlny vhodné pro kitesurfing a surfing. Hotelové rezorty poskytují kompletní servis. Lehátka a slunečníky bývají většinou zdarma.

 

Kompletní a aktuální informace o režimech vstupu, zastupitelských úřadech a zdravotních dokladech (např. povinné očkování) naleznete na www.mzv.cz.

 • Velvyslanectví ČR v Dillí

  50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, 110 021 New Delhi
  +91 11 24 15 52 00; nouz.linka +91 99 10 99 94 60
  +91 11 24 15 52 70
 • Zastoupení ČR na Srí Lance – honor. konzulát

  Honorary Consulate of the Czech Republic
  Delmon Holdings Building, Level 02,
  No. 15, Mile Post Avenue, Colombo 03, Sri Lanka
  +94 115 055 219, +94 112 685 093
  +94 112 685 027

Vaše vyladěná dovolená u moře s CK Blue Style!