Zakynthos

Průzračné, čisté a teplé moře, které září několika modrými odstíny, dává tomuto ostrovu…Vše o Zakynthosu

Zakynthos

8 dní již od
8 390 Kč
Zobrazit 754 zájezdů

Dovolená na Zakynthosu - vše co potřebujete vědět

Zakynthos je na řecké poměry neobvykle zelený ostrov. Láká krásnými písečnými plážemi a je turisty velmi oblíbený. Bohatá nabídka taveren a zábavy na plážích nadchne ty, které láká živější dovolená. Zakynthos má ale i dostatek památek a zajímavostí, které můžete navštívit, až se nasytíte koupání a opalování.

Zakynthos mapaZakynthos

Průzračné, čisté a teplé moře, které září několika modrými odstíny, dává tomuto ostrovu kouzelnou atmosféru. Projděte se olivovými a citrusovými háji, objevte nádherné přírodní scenérie a nasajte vůni tohoto krásného mytologického místa. Ostrov Zakynthos, který Benátčané nazývali „Květinou východu“, je třetím největším ostrovem Jónského souostroví. Patří k nejzelenějším místům Řecka, a to díky vyšším celoročním srážkám. Je to nejjižnější ostrov z Jónských ostrovů a leží ve vzdálenosti 16 km od poloostrova Peloponés.

Díky svým klimatickým podmínkám a díky mělkému a čistému moři je Zakynthos ideální pro dovolenou i s malými dětmi. V mytologii se dokonce praví, že bohyně lovu Artemis a bůh světla a věštby Apollón trávili svůj volný čas právě na tomto ostrově. Díky geologickým změnám způsobeným v dávných dobách zemětřeseními je ostrov z velké části zalesněný a hornatý. Západní pobřeží je tvořeno vysokými skalními útesy, malebnými zátokami, ostrůvky a jeskyněmi. Nejznámější z nich jsou Modré jeskyně na severním mysu Skinari, v nichž je zářivě modrá voda, jakoby fosforeskující a vycházející odněkud z hloubi moře. U jihovýchodního cípu ostrova je největší hloubka moře v celém Středomoří – tzv. Inousská propadlina, která je hluboká 4 500 m. Na východním pobřeží se vám naopak otevírá nádherný pohled na nekonečné olivové a citrusové háje, úrodné nížiny, které jsou lemovány písčitými plážemi. Na jihu ostrova se rozkládají pláže zátoky Laganas, které lákají nejen turisty, ale i mořské želvy Caretta-Caretta. Při návštěvě ostrova Zakynthos by zajisté neměla být opomenuta nádherná přírodní scenérie – pláž Navagio. Před více než třiceti lety zde ztroskotala pašerácká loď vezoucí cigarety. Příbojem byla vržena na toto místo, kam jediný možný přístup je právě lodí. Nádherné pohledy na ostrov se vám odkryjí od majáku na Keri při západu slunce. Zkrátka ostrov Zakynthos vám nabídne vše, na co jen můžete pomyslet.

zakynthosZakynthos – hlavní město ostrova

 

Hlavní město (a přístav) ostrova, které má kolem 12 000 obyvatel, se rozkládá na svazích kopců pod zbytky benátské pevnosti Kastro. Z nich je úžasný panoramatický pohled na celý Zakynthos a okolní moře. Původně mělo hlavní město Zakynthos desítky kostelů a benátských domů, ale kvůli zemětřesení se jich dochovala jen hrstka. K nejzajímavějším dochovaným kostelům patří kostel Agios Nikolaos a kostel Agios Dionisio. Budovy a domky mají charakteristickou okrovou barvu a lodžie s benátskými oblouky. Nenechte si ujít procházku přístavní ulicí nebo obchodním centrem s malebnými arkádami a určitě navštivte muzeum se sbírkami byzantského malířství. Nejrušnější život objevíte zřejmě na náměstí sv. Marka. Naopak přemítat v klidu můžete v malých tichých uličkách, lemovaných starými domy se zahrádkami plnými jasmínů.

Chráněné želvy caretta-caretta

Největší atrakcí ostrova jsou mořské želvy Caretta-Caretta, které patří k ohroženému druhu. Dospělí jedinci dosahují velikosti až 1 m a váží až 150 kg. Želvy připlouvají k plážím zátoky v období od května do září, aby do písku nakladly vajíčka. Během sezóny se podél šesti pláží v zálivu Laganas objeví v průměru asi 1 300 hnízd. Přibližně od poloviny srpna na svět přicházejí malé želvičky, které při troše štěstí můžete z dálky pozorovat na jejich první životní cestě z hnízda do moře. Některé pláže zátoky Laganas patří k chráněnému mořskému parku, a proto zde platí určitá vládní opatření na ochranu želv, jako například zákaz motorizovaných vodních sportů, vpichování slunečníků do písku v určitých oblastech a vyklízení pláží mezi západem a východem slunce. Pohyb želv na plážích monitorují ochránci přírody. Také letiště se na noc z tohoto důvodu zavírá. Písčité pláže zálivu Laganas (především letovisko Kalamaki) patří mezi hlavní hnízdiště chráněných mořských želv Caretta-Caretta, které na pláže kladou vajíčka. Tyto pláže patří pod ochranu přírodního mořského parku.

 

Vaše vyladěná dovolená u moře s CK Blue Style!