Samos

Samos láká stále více turistů. Ostrov je proslulý pěstováním vinné révy. Místní muškátové víno…Vše o Samosu

Samos

8 dní již od
9 990 Kč
Zobrazit 1 711 zájezdů

Dovolená na Samosu - vše co potřebujete vědět

Samos láká stále více turistů. Ostrov je proslulý pěstováním vinné révy. Místní muškátové víno dokonce získalo mnoho domácích i mezinárodních ocenění. Hlavní město Samos se nachází v krásném zálivu a je zároveň největším přístavem. Samos, rodiště matematika Pythagora, patří mezi nejzelenější ostrovy Egejského moře.

samos

Samos patří mezi nejzelenější a nejhornatější ostrovy Egejského moře. Leží na dohled od tureckého pobřeží. Tento Pythagorův ostrov s příjemnými klimatickými podmínkami vábí stále více turistů. Odpočívejte na krásných plážích, vychutnejte si šálek lahodného frappé u západu slunce nebo se vydejte za historií. Ochutnejte místní víno, které dokonce získalo mnoho domácích i mezinárodních ocenění.

Jednou z nejzajímavějších památek je Eupalinův tunel, který byl postaven v 6. století př. n. l. za vlády tyrana Polykrata. Jedná se vlastně o akvadukt, který byl určen pro zásobování hlavního města vodou. Tunel byl ražen ze dvou stran hory a díky přesným matematickým výpočtům se obě cesty setkaly téměř uprostřed.

Přístav Pythagorion se nalézá nedaleko kanálu a je pojmenován podle matematika Pythagora. Nachází se tu archeologické muzeum a pozůstatky římského divadla. Poblíž města můžete navštívit Heraion – chrám bohyně Héry, který byl ve své době pravděpodobně jedním z největších na světě. Nad městem se tyčí hrad Lykourga Logotheta; postaven byl počátkem 19. století na obranu proti Turkům.

Mezi vyhlášené pláže patří například Potokaki, Votsalakia, Kaladakia s jeskyní nebo Psili Ammos na jihu ostrova. Na severu jsou to pláže Kokkari, Lemonakia a Tsamadou. Své kouzlo má rovněž pláž Potami, která je poblíž letoviska Karlovasi, kde jsou i vodopády.

V jihozápadní části ostrova, nedaleko vesnice Marathokampos ve skále hory Kerkis, se nacházejí Pythagorovy jeskyně. Říká se, že tu slavný matematik a filozof přebýval a studoval, když se skrýval před zlým vládcem Polykratem. Přesněji se jedná o dvě jeskyně, jsou zde vystavěny dokonce i dvě kapličky. Připravte se na poměrně strmé stoupání, odměnou vám však bude nádherný výhled.

Na Samosu budete mít příležitost ochutnat pravou řeckou kuchyni a místní speciality. Typickými jídly jsou např. musaka (moussaka), mleté maso s bešamelovou omáčkou, zapečený lilek, smažené cukety, ovčí sýr, feta, kalamáry nebo třeba chobotničky připravené na všechny možné způsoby.

Pokud byste rádi svým blízkým přivezli nějakou pozornost, můžete si zakoupit např. muškátové víno, samoskou keramiku včetně Pythagorova hrnku, tymiánový med, koření, různé druhy bylin, vzácné kameny, šperky nebo třeba ikony svatých či tradiční krajku.

Průměrná roční teplota na Samosu se pohybuje okolo 25 °C. V létě zde i celé dva měsíce v kuse nezaprší a dny bývají opravdu horké. Pro zdejší klima je také typický osvěžující vánek, který vám zpříjemní odpolední vedra.

Pobytová taxa

V Řecku je zavedena povinná pobytová taxa, která platí pro všechny přílety od 1. 1. 2018. Pobytová taxa je splatná na místě po příjezdu do ubytovacího zařízení. Její výše se odvíjí od kategorie daného ubytovacího zařízení. Přibližná výše této pobytové taxy je v 5* hotelu cca 4 EUR/pokoj/noc, ve 4* hotelu cca 3 EUR/pokoj/noc, ve 3* hotelu a méně cca 1,5 EUR/pokoj/noc. Upozorňujeme, že výše pobytové taxy může být během sezóny změněna. Případné změny naleznete na www.mzv.cz.

Vaše vyladěná dovolená u moře s CK Blue Style!