Samos

Samos láká stále více turistů. Ostrov je proslulý pěstováním vinné révy. Místní muškátové víno…Vše o Samosu

Samos

8 dní již od
11 090 Kč
Zobrazit 1 818 zájezdů

Dovolená na Samosu - vše co potřebujete vědět

Samos láká stále více turistů. Ostrov je proslulý pěstováním vinné révy. Místní muškátové víno dokonce získalo mnoho domácích i mezinárodních ocenění. Hlavní město Samos se nachází v krásném zálivu a je zároveň největším přístavem. Samos, rodiště matematika Pythagora, patří mezi nejzelenější ostrovy Egejského moře.

samos

Sámoc mapa

Samos patří mezi nejzelenější a nejhornatější ostrovy Egejského moře. Leží na dohled od tureckého pobřeží. Tento Pythagorův ostrov s příjemnými klimatickými podmínkami vábí stále více turistů. Pokud hledáte místo, které doslova dýchá bájnou atmosférou, pak je Samos tou nejlepší destinací pro vaši dovolenou! Odpočívejte na krásných plážích, vychutnejte si šálek lahodného frappé u západu slunce nebo se vydejte za historií! Ochutnejte místní víno, které dokonce získalo mnoho domácích i mezinárodních ocenění! Samos je díky tomuto vynikajícímu sladkému vínu často přezdíván i jako „ostrov vína“. 

Jednou z nejzajímavějších památek Samosu je Eupalinův tunel, který byl postaven v 6. století př. n. l. za vlády tyrana Polykrata. Jedná se vlastně o akvadukt, který byl určen pro zásobování hlavního města vodou. Tunel byl ražen ze dvou stran hory a díky přesným matematickým výpočtům se obě cesty setkaly téměř uprostřed. Přístav Pythagorion se nachází nedaleko kanálu a patří mezi nejoblíbenější turistická letoviska na ostrově. Je pojmenován podle matematika Pythagora. Nachází se tu archeologické muzeum a pozůstatky římského divadla. Poblíž města můžete navštívit Heraion – chrám bohyně Héry, který byl ve své době pravděpodobně jedním z největších na světě. Nad městem se tyčí hrad Lykourga Logotheta; postaven byl počátkem 19. století na obranu proti Turkům. 

SamosMezi vyhlášené pláže patří například Potokaki, Votsalakia, Kaladakia s jeskyní nebo Psili Ammos na jihu ostrova. Na severu jsou to pláže Kokkari, Lemonakia a Tsamadou. Své kouzlo má i pláž Potami, která je poblíže letoviska Karlovassi, kde jsou i vodopády.V jihozápadní části ostrova, nedaleko vesnice Marathokampos ve skále hory Kerkis, se nacházejí Pythagorovy jeskyně. Říká se, že tu slavný matematik a filozof přebýval a studoval, když se skrýval před zlým vládcem Polykratem. Přesněji se jedná o dvě jeskyně, jsou zde vystavěny dokonce i dvě kapličky. Připravte se na poměrně strmé stoupání, odměnou vám však bude nádherný výhled.

Na Samosu budete mít příležitost ochutnat pravou řeckou kuchyni a místní speciality. Typickými jídly jsou např. moussaka, mleté maso s bešamelovou omáčkou, zapečený lilek, smažené cukety, ovčí sýr, feta, kalamáry nebo třeba chobotničky připravené na všechny možné způsoby. Řekové velmi rádi podávají k masům výborné pečivo, a to především bílý řecký chléb. Ochutnat byste ale také měli řecký dezert, např. lukumades nebo baklavu. Specialitou řecké kuchyně je tzv. pités (obdoba listového těsta – různé náplně). Zajímavé jsou podniky, které mají folklórní program, vyzkoušíte jejich kulinářské speciality a na krásnou hudbu si i zatančíte. Pokud byste rádi svým blízkým přivezli nějakou pozornost z tohoto nezapomenutelného ostrova, můžete si zakoupit např. muškátové víno, samoskou keramiku včetně Pythagorova hrnku, místní tymiánový med, koření, různé druhy bylin, vzácné kameny, šperky nebo třeba ikony svatých či tradiční řeckou krajku.

SamosSamos – hlavní město ostrova

 

Samos je hlavním městem ostrova a zároveň jeho největším přístavem. Ve městě můžete navštívit Archeologické muzeum s unikátní pětimetrovou chrámovou sochou nebo další muzea, galerie a památky. Centrum města tvoří Pythagorovo náměstí se lví sochou uprostřed. Okolo náměstí můžete navštívit některou z mnoha taveren, restaurací nebo barů a posedět nad sklenkou zdejšího vína či míchaným nápojem. Díky vynikajícím podmínkám pro pěší turistiku se můžete vypravit do okolí. Užijte si vycházku po zelených kopcích a posilněte se v tradičních řeckých tavernách. 

Počasí

Průměrná roční teplota na Samosu se pohybuje okolo 25°C. V létě zde i celé dva měsíce v kuse nezaprší a dny bývají opravdu horké. Moře má příjemnou teplotu, tudíž je i kde se osvěžit. Pro zdejší klima je také typický příjemný vánek, který vám zpříjemní odpolední vedra. V říjnu teploty klesají a pohybují se okolo 25 °C, může i zapršet. Díky příjemnému klimatu se zde daří i místní flóře, která především na jaře hraje mnoha různými barvami.

Vaše vyladěná dovolená u moře s CK Blue Style!