Novinka
Kréta - Chania

Za nejkrásnější část Kréty bývá často označováno město Chania a jeho široké okolí včetně…Vše o Chanii

Kréta - Chania

4 dny již od
6 990 Kč
Zobrazit 993 zájezdů

Dovolená v Chanii - vše co potřebujete vědět

Za nejkrásnější část Kréty bývá často označováno město Chania a jeho široké okolí včetně nádherných pláží, jež jsou součástí východního pobřeží. Formálně se jedná o celý region pokrývající nejzápadnější část oblíbeného řeckého ostrova. Svoji dovolenou s CK Blue Style můžete strávit v některém z letovisek, jež jsou součástí této oblasti. Stejně tak se tu nalézá spousta úžasných míst, která rozhodně stojí za návštěvu.

Kréta - Chania

Za nejkrásnější část Kréty bývá často označováno město Chania a jeho široké okolí včetně nádherných pláží, jež jsou součástí východního pobřeží. Formálně se jedná o celý region pokrývající nejzápadnější část oblíbeného řeckého ostrova. Mezinárodní letiště (CHQ) je vzdáleno pouhých 14 km, tedy cca 20 minut jízdy, od centra Chanie, která byla až do roku 1972 hlavním městem Kréty.

Svoji dovolenou s CK Blue Style můžete strávit v některém z letovisek, jež jsou součástí této oblasti. Stejně tak se tu nalézá spousta úžasných míst, která rozhodně stojí za návštěvu. Máte-li řidičský průkaz, doporučujeme pronajmout si auto a postupně projet celý západ Kréty. Kam byste určitě měli zavítat?

Začněme městem Chania, které se pyšní přezdívkami Benátky východu a Kráska západu a které se dělí na historickou a moderní část. Staré město se rozprostírá hned vedle přístavu a je částečně obklopeno původním benátským opevněním ze 16. století. Nejvíce živo je na náměstí Eleftherios Venizelos, kde si navíc můžete posedět ve venkovní restauraci či kavárně. Ve městě Chania vás okouzlí spousta benátských domů, kostel San Salvatore, klášter San Nikolao i Janičářská mešita. Nechybějí ani zajímavá muzea, a to Muzeum lidového umění, Archeologické muzeum a Námořní muzeum. Nejen po architektonické stránce vás zaujme budova tržnice z roku 1911, odpočinete si v městském parku s minizoo.

Přibližně 53 km – směrem na západ – od města Chania leží nejproslulejší a nejfotogeničtější pláž celého ostrova, nazvaná Balos. Voda ve skvostné laguně je mělká a tudíž se v ní mohou bez obav osvěžit i neplavci, jedinci se sníženými pohybovými schopnostmi a děti. Balos je jedním z hlavním důvodů, proč turisté míří na severozápad Kréty. Rozhodnete-li se na této pláži strávit celý den, nezapomeňte si přivézt dostatek jídla a pití a případně i vlastní slunečník.

Na své si v těchto končinách přijdou i pěší turisté. Střední a jižní část regionu Chania totiž zabírá pohoří Lefka Ori s nejvyšší horou Pachnes (2453 m n. m.). Její vrchol má podobu bělostného vápencového masivu, který doslova svítí do dálky. Zatímco výstup na jiné vrcholy v okolí je náročný vzhledem k tomu, že je potřeba překonat velké vzdálenosti, na Pachnes se dostanete asi tak za dvě a půl hodiny.

Dalším lákadlem je národní park Samaria a především stejnojmenná soutěska, nejdelší v celé Evropě. Její západní stěny tvoří takřka kolmé, několik set metrů dlouhé svahy hřebene s vrcholy Volakias a Gigilos. Na dně kaňonu teče travertinový potok, v údolí roste spousta oleandrů a cypřišů, nelze přehlédnout ani piniové lesy. V této lokalitě volně žije koza bezoárová, známá pod názvem kri-kri.

Míst, která si v regionu Chania zaslouží váš obdiv, je podstatně víc. Teď si ale pojďme představit letoviska, z nichž si můžete vybrat to, jež se stane vaším dovolenkovým zázemím a současně základnou, odkud můžete podnikat výlety do okolí.

TAVRONITIS

Toto poklidné menší letovisko plné vinic, borovic a olivových hájů je ideálním výchozím bodem pro poznávání celého západu ostrova. Ti, kteří se rádi koupou a opalují, se mohou uvelebit na čisté oblázkové pláži obklopené několika tavernami. K dispozici jsou zde sprchy. Autobusem se lze snadno a levně dopravit do okolních letovisek.

MALEME

Několik penzionů a hotelů rozmístěných podél široké oblázkové pláže – to je Maleme, další klidné a pohodové letovisko, které se teprve rozvíjí. Nechybějí taverny a obchůdky, v západní části jsou i bary a diskotéka. Stejně jako Tavronitis i Maleme je skvělým místem pro výjezdy do okolí. Nedaleko se nachází soutěska Samaria i pláže Balos či Elafonisi.

GERANI

Rozvinutější než Tavronitis a Maleme, avšak klidnější než sousední Platanias je Gerani, nabízející kombinaci ruchu plně vybaveného turistického letoviska a pohody staré romantické vesničky. Písčitá pláž je dlouhá 2 km, její součástí jsou – kromě sprch, WC, lehátek a slunečníků – i hřiště, bary a nabídka vodních sportů. V Gerani jsou půjčovny automobilů, skútrů i kol a zábavní podniky včetně diskotéky.

PLATANIAS

Jen několik metrů od nádherné – 4 km dlouhé – písčité pláže se rozprostírá populární letovisko plné ubytovacích kapacit všech typů. Dříve býval Platanias malou vesničkou, dnes patří mezi největší turistická střediska západní Kréty. Kromě taveren, barů, nočních podniků, diskoték a obchodů tu najdete i zdravotnické středisko a policejní stanici. Cca 15 km směrem na jih se tyčí nádherné hory.

DARATSOS

Letovisko obklopené spoustou zeleně leží na kopci s výhledem na pláž Kalamaki. Dělí se na dvě části, horní a spodní, nazvanou Kato Daratsos. Navzdory rozvoji turistického ruchu si vesnice zachovala původní ráz. K dispozici jsou restaurace, bary i obchody. Pláž je písčitá, s pozvolným vstupem do moře, dlouhá více než 3 km. Nechybějí ani nudistické zóny. Máte-li rádi rušnější atmosféru a odvázanější noční život, vydejte se do 5 km vzdáleného města Chania.

Pobytová taxa

V Řecku je zavedena povinná pobytová taxa, která platí pro všechny přílety od 1. 1. 2018. Pobytová taxa je splatná na místě po příjezdu do ubytovacího zařízení. Její výše se odvíjí od kategorie daného ubytovacího zařízení. Přibližná výše této pobytové taxy je v 5* hotelu cca 4 EUR/pokoj/noc, ve 4* hotelu cca 3 EUR/pokoj/noc, ve 3* hotelu a méně cca 1,5 EUR/pokoj/noc. Upozorňujeme, že výše pobytové taxy může být během sezóny změněna. Případné změny naleznete na www.mzv.cz.

Vaše vyladěná dovolená u moře s CK Blue Style!