Cestujte s tím, kdo se vyzná! 226 036 036 Dovolená nepočká.

Maroko - brána do světa tří kultur

Maroko patří k nejkrásnějším, nejpřívětivějším a nejotevřenějším zemím arabského světa. Je skvostem zdejší kultury, kde se proplétá kultura evropského, afrického a arabského světa. Pozoruhodná země plná barev, prosycená vůní místní vynikající kuchyně vás uchvátí natolik, že návrat do této kouzelné země bude pro vás samozřejmostí. Maroko je země, která vás přijme vždy s otevřenou náručí.

Videa o Maroku

Základní informace:

Doba letu z Prahy: cca 4 hodiny 30 minut
Časový rozdíl : -1 hodina v době letního času, -2 hodiny v době zimního času
Měna: dirham (1 MAD = 100 centimů)
Elektrické napětí : 220 V (místy 110 V)
Cestovní pas a vízum: Občan ČR – cestovní pas platný min. 3 měsíce od vstupu do země, vízum není nutné
Hlavní město : Rabat
Oficiální jazyk : arabština, berberština
Uvedené informace jsou platné v době tisku katalogu. Aktuální informace o vstupech do země naleznete na www.mzv.cz.

Marocké království s mottem „Bůh, vlast a král“ je země mnoha barev, tisíce vůní, chutí a zvuků, které se nedají přenést slovy, fotografiemi ani dokumentem, musí se osobně zažít. Maroko, nejzápadnější země na severu Afriky, je jedno z mála míst, které si zatím uchovává svůj nezaměnitelný půvab pouštní země, propletené silnými arabskými vlivy, islámem a evropskou kulturou. Najdete zde starobylá královská města, kouzelné bazary, nejstarší univerzitu na světě, ojedinělé pouštní scenérie (obývané původními berberskými kmeny), středomořské pobřeží, Atlantský oceán a čtyři horská pásma se zasněženými vrcholky Vysokého Atlasu. Maroko od Evropy dělí široký Gibraltarský průliv. Původními obyvateli Maroka jsou Berbeři, pocházející ze saharských plání. Jsou to velmi živí, činorodí lidé, odlišní od zbytku arabského obyvatelstva. Stejně jako zbytek obyvatel Maroka i oni jsou velmi přívětiví a ochotní.

Řeč

Úředním jazykem je arabština. Francouzština je nejfrekventovanějším obchodním jazykem. Jednání v arabském jazyce, nebo jeho alespoň částečná znalost, jsou velice ceněny. Maročané často mluví směsí francouzštiny a arabštiny. Nově je do škol zaváděna berberština, protože cca 25 % obyvatelstva mluví pouze některým z berberských dialektů. V roce 2011 se berberština stala druhým oficiálním jazykem země vedle arabštiny.

Marocká kuchyně

Marocká kuchyně je stejná jako marocká země: rozmanitá, pestrobarevná, plná vůní a chutí! Marocké jídlo je opravdu zážitek, který si nemůžete nechat ujít! Dokonalou harmonii s jídlem tvoří i zdejší přátelská atmosféra, doplněná tajemnou vůní šafránu, kmínu a koriandru. Určitě ochutnejte tradiční a velmi oblíbený kuskus, který se podává s masem a zeleninou. Klenotem marocké kuchyně je pastilla – koláč, ve kterém je skvěle nakombinováno nadrobno nakrájené drůbeží maso, petrželka, vejce natvrdo, mandle a med. Potěšení z dalšího tradičního pokrmu tajine také neodoláte. Připravuje se v kameninových či hliněných nádobách s kuželovitým víkem. Sladkosti a dezerty jsou v Maroku nadmíru oblíbené. Nejběžnější je seff (sladký kuskus) a rýžový pudink. Obojí se dochucuje skořicí, rozinkami, mandlemi a květinovou vodu. Nejznámějšími sladkostmi jsou: káb-el-ghzal (gazelí rohy). Určitě také ochutnejte slavný marocký čaj (ataj), kterému se říká také „marocká whisky“, silný nálev z máty (nana), jejíž vůně je jednou z hlavních součástí marocké kulinární tradice. Podává se v kovových marockých konvicích a nalévá z výšky do malých skleniček (aby na povrchu pěnil). Káva je k dostání všude a je všeobecně dobrá. Z potravin si turisté vozí z Maroka olivový a arganový olej, oblíbené je také koření, hlavně šafrán, citrónová zavařenina a med.

Měna

1 dirham (MAD) = 100 centimů, v některých mezinárodních hotelech jsou akceptovány volně směnitelné měny, především EUR a USD.

Pracovní a prodejní doba:

Pracovní týden začíná v pondělí a končí v pátek. Sobota a neděle jsou dny volna. Většina obchodů je však v sobotu otevřena. V pátek, který je dnem velké modlitby (od 13.00), mohou být některé obchody odpoledne uzavřeny. Obvyklá pracovní doba je od 9.00 do 12.30 a od 14.30 do 18.30. V období Ramadánu je pracovní doba kratší. Ceny suvenýrů v medinách nejsou pevné, smlouvání je tedy běžným místním koloritem..

Mapa

Časový rozdíl

-2 hod v době zimního času, -1 hod v době letního času

Elektrické napětí

Na většině míst je v zásuvce napětí 220 V. Přesto se může stát, že v některých odlehlých částech země může být napětí 110 V. Tamní zásuvky jsou kompatibilní s našimi.

Cestovní pas, vízum

Držitelé cestovních pasů České republiky nepotřebují ke vstupu do Maroka vízum pro pobyt nepřesahující 90 dnů. Ke vstupu do Maroka musí být občan ČR vybaven cestovním pasem s platností nejméně 3 měsíců od vstupu na marocké území. Před cestou doporučujeme ověřit u Marockého velvyslanectví v Praze, zda se podmínky pro při cestování nezměnily.

Celní a devizové předpisy

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Marocké celní orgány mají právo ověřit u přijíždějících turistů jejich finanční zajištění pro pobyt v Maroku a pro vycestování ze země. Za minimální částku se zpravidla považuje 20 USD na osobu a den. Marocké celní předpisy dovolují bezcelní dovoz oblečení a předmětů osobní potřeby. Omezení se však vztahují především na tabák (max. 200 g zpracovaného tabáku), alkohol (1 lahev vína (max. 1 l), 1 lahev ostatních alkoholických nápojů (max. 1 l), parfémy (1 balení parfému max. 150 ml) a 1 balení toaletní vody (max. 250 ml). Druh léku a množství musí odpovídat předepsané osobní potřebě, a v případě zvláštních druhů je doporučeno mít potvrzení od lékaře (v anglickém či francouzském jazyce). Dovoz některých předmětů a látek je zcela zakázán, např. zbraně a střelivo, omamné a psychotropní látky, dokonce i některé druhy zvířat.

Při odjezdu z Maroka

Vývoz deviz ve formě bankovek, jejichž hodnota by při výměně přesahovala 100 000 MAD, je třeba nahlásit na celní správě při výstupu ze země. Vývoz místní měny je povolen jen do výše 1 000 MAD. Zákaz platí pro vývoz fauny a flóry. Omezen je též vývoz zkamenělin (či ozdobných nerostů a hornin) – bezcelně lze vyvézt maximálně 10 ks.

Pláže, slunečníky a lehátka

Maroko má několik tisíc kilometrů pobřeží (s příjemnými plážemi), jehož reliéf je různorodý. Místní pláže bývají zpravidla písčité a buď veřejné, nebo patřící konkrétnímu ubytovacímu zařízení. Může se stát, že kapacita slunečníků a lehátek nebude na veřejných plážích dostačující. Bary většinou patří k místním hotelovým rezortům. Nejvíce navštěvované pláže jsou blízko měst, ale jsou tu i stovky jiných v místech, kde příroda zůstala nedotčená. Na pobřeží Atlantského oceánu jsou krásné dlouhé pláže s jemným pískem. Je třeba si uvědomit, že koupání v oceánu je odlišné od koupání v moři. Atlantský oceán velmi ovlivňuje počasí v místních letoviscích a tudíž se může v průběhu dne několikrát změnit.

Základní informace:

Rozloha: 710 850 km2
Délka pobřeží: cca 3 500 km
Hlavní město: Rabat
Počet obyvatel: cca 32,7 miliónu
Nejvyšší vrchol: Džabal Tubkal 4 167 m n. m. (Vysoký Atlas)
Doba letu z Prahy: cca 4 hodiny 30 minut

Orientační cenové relace:

Voda 10-15 MAD, Pizza 40-75 MAD
Cola 10-12 MAD, Sendvič 35-50 MAD,
Pivo 20-40 MAD, Jednoduché menu 85 MAD,
Káva 10-15 MAD, Salát 40-80 MAD,
Víno (v restauraci) 60-150 MAD

Důležité kontakty

Velvyslanectví ČR v Rabatu
Ambassade de la République Tcheque
Avenue Mohammed VI, 10,
Rue Zankat Ait Melloul, Villa Merzaa,
10000 Souissi-Rabat
tel.: +212 537 755 420–421
fax: +212 537 754 393
email: rabat@embassy.mzv.cz
www.mzv.cz/rabat

Velvyslanectví Marockého království v Praze
Mickiewiczova 254/6
160 00 Praha 6 – Hradčany
tel.: +420 233 325 656
fax: +420 233 322 634
email: sifamaprague@iol.cz
www.ambassadedumaroc.cz

Reset formuláře


 Novinka!Odeslat zprávu
Odeslat zprávu
Odeslat zprávu
Odeslat zprávu