Nepropásněte posledních 5 dní největších slev a výhod! Platí jen do 30. 10. 2016

Essaouira

Toto místo láká nejen milovníky tradiční marocké architektury a kultury ale i surfaře.Vše o Essaouiře

Dovolená v Essaouiře - vše co potřebujete vědět

Essaouira Vás překvapí nejen neobyčejným kouzlem Maroka a uvolněnou atmosférou, ale také překrásnou tři kilometry dlouhou písčitou pláží. Proto je Essaouira rájem jak pro milovníky architektury, kultury a exotiky, tak pro surfaře a cestovatele.

ESSAOUIRA

Vlny Atlantiku omývají tři kilometry dlouhou písčitou pláž. Toto místo láká nejen milovníky tradiční marocké architektury a kultury ale i surfaře. V původním rybářském přístavu vyrábí dělníci v loděnicích tradičním způsobem rybářské lodě, uchvátí vás také kouzelné pitoreskní uličky plné barevných krámků a místní obchodníci, kteří  s úsměvem nabízí své výrobky. Nad vším se tyčí původní vojenská pevnost a hradby, které místu dodávají magický nádech. Uvolněná atmosféra města byla jedním z důvodů, proč se Essaouira stala v 60. a 70. letech mekkou hippies.

Do města vstoupíte klenutou bránou, která propojuje ruch rybářského přístavu se samotným centrem. Nejen letovisku, ale celé této oblasti dominuje portugalská námořní pevnost Castelo Real de Mogador z roku 1506 s hradbami, které jsou zasazeny na kamenném útesu a o které se tříští vlny Atlantiku. Historie současné architektury města sahá do 18. století a za vzhled vděčí králi Mohammedu III. Kompletně dochovaná medina je právem zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Barvité městečko s uvolněnou atmosférou je vzdáleno od davů turistů, ale i přesto má mnoho co nabídnout. Stará medina je obklopena moderní zástavboua tvoří jeden celek. Již v 1. st. n. l. zde obchodovali Římané, jejich hlavním artiklem byla královská červeň – tyrský purpur. Barvivo se vyrábělo z ulit hlemýžďů, kteří žijí ve skalách zdejšího ostrova Ile de Mogador. V 16. století místo obsadili Portugalci. Projekt francouzského inženýra Theodora Cornuta tvoří dodnes jádro dnešní Essaouiry. Essaoiura se stala velmi oblíbeným a vyhledávaným místem hnutí hippies mezi 60. a 70. lety. Své stopy zde zanechaly rockové hvězdy jako Jimmy Hendrix, Cat Stevens a další. Díky nim se stalo místo cílem mladých lidí a umělců z celého světa, kteří zde zanechali kulturní odkaz.

Medina

V této části města bydlí většina stálých obyvatel Essaouiry. Centrum žije restauracemi, trhy a malými obchůdky, ve kterých se prodávají řemeslné výrobky. Nejrušněji je však po ránu na hlavním náměstí Moulay Hassan u přístavu. Rybáři zde nabízejí své úlovky právě vytažené z moře. Nezapomeňte na vyhlášenou restauraci Taros, kde se podává tradiční marocká kuchyně. V prostorách typicky marocké restaurace, nebo přímo na její panoramatické terase, vám naservírují čerstvé, chutně upravené plody moře na zdejším koření, které vykouzlí zruční kuchaři. V úzkých uličkách mediny naleznete také spoustu trhů, řezbářské umění místních můžete obdivovat na Souku Lazghal.

Dělostřelecká baterie Sqala de la Ville vznikla v průběhu rekonstrukce města v 18. století. a je z ní nádherný pohled na šumící oceán a také na ostrovy v okolí Essaouiry, které byly prohlášeny za přírodní rezervaci a jsou turistům nepřístupné. Nachází se na nich pozůstatky pevností, které dříve bránily město. Tyto ostrůvky se také staly hnízdištěm dravého Ostříže jižního.


Přístavem Port de la Marine začínají dlouhé písčité pláže, které jsou řazeny mezi nejlepší v celém Maroku. Přístav s barevnými loděmi je živým místem, kde diskutují místní rybáři, vracející se z lovu a řemeslníci pracující na opravě nebo výrobě nových lodí. Brána z 18. století vás uvede do centra města, které lemují mohutné hradby pevnosti Sqala, která bránila město před nájezdníky. Zastavte se také u katolického kostela Église de Notre Dame a vzpomeňte na legendárního filmaře Orsona Wellese, který zde natočil verzi Othella. Podle tohoto filmu jsou také pojmenovány zahrady, do kterých místní chodí hledat odpočinek.

Pokud budete mít pocit, že vám Essaouira nestačí, vydejte se prozkoumat okolí, které omývají vlny nespoutaného oceánu. Pobřeží v okolí Essaouiry lemují malebné zátoky a přírodní široké písčité pláže. Jedním z nejhezčích míst je severní oblast mysu Hadid. Smimou je malá vesnička s nejznámějším trhem v okolí, který se zde odehrává pravidelně každou neděli. Dalším zajímavým místem je hluboký záliv ve tvaru podkovy, kterému dominuje vesnička Tafelney, jejíž pláž je vyhledávána hlavně vyznavači windsurfingu.

Chcete-li si opravdu odpočinout a vrátit se o několik staletí zpět do marocké minulosti, navštivte biosférické rezervace UNESCO v okolí Tamanaru. Zde jsou husté háje plné arganovníků a oliv. Ojedinělým zážitkem pro turistu jsou mrštná kozí stáda, která se dokáží beze známky strachu vyšplhat do koruny arganovníkového stromu a mlsně konzumovat jeho plody. Místní arganovníková družstva zpracovávají plody arganových stromů a ženy z nich manuálně, technikou již z dob Římanů, vyrábějí nejkvalitnější arganový olej, který se používá jak v potravinářském tak i kosmetickém průmyslu. Olej se stal jedním ze symbolů Maroka.

Vaše vyladěná dovolená u moře s CK Blue Style!