Maroko

Maroko je krásná, přívětivá a fascinující země, křižovatka kultur se silným vlivem Evropy.Vše o Maroku

Dovolená v Maroku - vše co potřebujete vědět

Maroko patří k nejkrásnějším, nejpřívětivějším a nejotevřenějším zemím arabského světa. Navzájem se zde proplétají tři kultury – evropská, africká a arabská. Pozoruhodná země plná barev, prosycená vůní vynikající kuchyně, vás uchvátí natolik, že návrat do ní bude pro vás samozřejmostí. Zvolte si Agadir, Marrakéš, anebo poznávací zájezd.

Maroko

Maroko patří k nejkrásnějším, nejpřívětivějším a nejotevřenějším zemím arabského světa. Navzájem se zde proplétají tři kultury – evropská, africká a arabská. Pozoruhodná země plná barev, prosycená vůní místní vynikající kuchyně, vás uchvátí natolik, že návrat do ní bude pro vás samozřejmostí. Maroko je zemí, která vás přijme vždy s otevřenou náručí.

Marocké království s mottem „Bůh, vlast a král“ je zemí mnoha barev, tisíce vůní, chutí a zvuků, které se nedají přenést slovy, fotografiemi ani dokumentem, musí se osobně zažít. Maroko, nejzápadnější stát na severu Afriky, je jedním z mála míst, která si zatím uchovávají svůj nezaměnitelný půvab pouštní země, propletené silnými arabskými vlivy, islámem a evropskou kulturou. Najdete zde starobylá královská města, kouzelné bazary, nejstarší univerzitu na světě, ojedinělé pouštní scenérie, středomořské pobřeží, Atlantský oceán a čtyři horská pásma se zasněženými vrcholky Vysokého Atlasu. Maroko od Evropy dělí široký Gibraltarský průliv. Původními obyvateli jsou Berbeři, pocházející ze saharských plání. Jsou to velmi živí, činorodí lidé, odlišní od zbytku obyvatelstva. Stejně jako oni jsou však přívětiví a ochotní.

Řeč

Úředním jazykem je arabština. Jednání v arabském jazyce, nebo jeho alespoň částečná znalost, jsou velice ceněny. Francouzština je nejfrekventovanějším obchodním jazykem. Maročané často mluví směsí francouzštiny a arabštiny. Protože cca 25 % obyvatelstva mluví pouze některým z berberských dialektů, stala se berberština druhým oficiálním jazykem.

 

Měna

1 marocký dirham (MAD) = 100 centimů, v některých mezinárodních hotelech jsou akceptovány volně směnitelné měny, především EUR a USD.

Pracovní a prodejní doba

Pracovní týden začíná v pondělí a končí v pátek. Sobota a neděle jsou dny volna. Většina obchodů je však v sobotu otevřena. V pátek, který je dnem velké modlitby (od 13.00), mohou být některé obchody odpoledne uzavřeny. Obvyklá pracovní doba je od 9.00 do 12.30 a od 14.30 do 18.30. V období ramadánu je pracovní doba kratší. Ceny suvenýrů v medinách nejsou pevné, smlouvání je tedy běžným místním koloritem.

Orientační cenové relace

Voda 10-15 MAD; pizza 45-75 MAD; cola 10-12 MAD; sendvič 35-50 MAD; pivo 20-40 MAD; jednoduché menu 85 MAD; káva 10-15 MAD; salát 40-80 MAD; víno 60-150 MAD; zmrzlina 12-30 MAD.

Časový rozdíl

-2 hod v době zimního času
-1 hod v době letního času

ELEKTRICKÉ NAPĚTÍ

Na většině míst je v zásuvce napětí 220 V. Přesto se může stát, že v některých odlehlých částech země může být napětí 110 V. Tamní zásuvky jsou kompatibilní s našimi.

Cestovní pas, vízum

Držitelé cestovních pasů ČR nepotřebují ke vstupu do Maroka vízum pro pobyt nepřesahující 90 dnů. Ke vstupu do Maroka musí být občan ČR vybaven cestovním pasem s platností nejméně 3 měsíců od vstupu na marocké území.

Celní a devizové předpisy

Marocké celní orgány mají právo ověřit u přijíždějících turistů jejich finanční zajištění pro pobyt v Maroku a pro vycestování ze země. Za minimální částku se zpravidla považuje 20 USD na osobu a den. Marocké celní předpisy dovolují bezcelní dovoz oblečení a předmětů osobní potřeby. Omezení se vztahují především na tabák (max. 200 g zpracovaného tabáku), alkohol (1 lahev vína, max. 1 l), ostatní alkoholické nápoje (1 lahev, max. 1 l), parfémy (1 balení parfému, max. 150 ml) a toaletní vody (1 balení, max. 250 ml). Druh léku a množství musí odpovídat předepsané osobní potřebě, v případě zvláštních druhů je doporučeno mít potvrzení od lékaře (v anglickém či francouzském jazyce). Dovoz některých předmětů a látek je zcela zakázán, např. zbraně a střelivo, omamné a psychotropní látky, dokonce i některé druhy zvířat.

Vývoz deviz ve formě bankovek, jejichž hodnota by při výměně přesahovala 100 000 MAD, je třeba nahlásit na celní správě při výstupu ze země. Vývoz místní měny je povolen jen do výše 1 000 MAD. Zákaz platí pro vývoz fauny a flóry. Omezen je též vývoz zkamenělin (či ozdobných nerostů a hornin) – bezcelně lze vyvézt maximálně 10 ks.

Při odjezdu z Maroka

Vývoz deviz ve formě bankovek, jejichž hodnota by při výměně přesahovala 100 000 MAD, je třeba nahlásit na celní správě při výstupu ze země. Vývoz místní měny je povolen jen do výše 1 000 MAD. Zákaz platí pro vývoz fauny a flóry. Omezen je též vývoz zkamenělin (či ozdobných nerostů a hornin) – bezcelně lze vyvézt maximálně 10 ks.

Pláže, slunečníky a lehátka

Maroko má několik tisíc kilometrů dlouhé pobřeží, jehož reliéf je různorodý. Pláže bývají zpravidla písčité a buď veřejné, nebo patřící konkrétnímu ubytovacímu zařízení (lehátka a slunečníky jsou zde zpravidla k dispozici zdarma). Na pobřeží Atlantského oceánu jsou krásné dlouhé pláže s jemným pískem. Je třeba si uvědomit, že koupání v oceánu je odlišné od koupání v moři. Atlantský oceán velmi ovlivňuje počasí v jednotlivých letoviscích, a tudíž se může v průběhu dne několikrát změnit.

Pobytová taxa

V Maroku je vybírána povinná pobytová taxa ve výši 20 EUR/osoba/pobyt do 8 dní; 40 EUR/osoba/pobyt nad 8 dní, je splatná v hotovosti v místě pobytu.

Vaše vyladěná dovolená u moře s CK Blue Style!