Itálie

Dovolená prosluněná krásou a temperamentem!Vše o Itálii

Odlet
Počet dní
Název hotelu
Stravování
Země
Destinace
Možné místo odletu Konečná cena od
Po 4.6.2018
8 dní
Hotel Baia D´oro
AI
Itálie
Sicílie
Praha 15 190 Kč FM
Čt 7.6.2018
8 dní
Hotel Bv Borgo Del Principe
PP+
Itálie
Kalábrie
Praha 19 290 Kč FM
Čt 7.6.2018
8 dní
Hotel Valemare
SS
Itálie
Kalábrie
Praha 18 690 Kč FM
Čt 7.6.2018
8 dní
Hotel Tirreno
PP
Itálie
Kalábrie
Praha 20 390 Kč FM
Čt 7.6.2018
8 dní
Hotel Baia Della Rocchetta
AI
Itálie
Kalábrie
Praha 17 990 Kč FM
Čt 7.6.2018
8 dní
Hotel Dolomiti Sul Mare
Itálie
Kalábrie
Praha 17 590 Kč FM
Čt 7.6.2018
8 dní
Hotel Villaggio Stromboli
SS
Itálie
Kalábrie
Praha 14 290 Kč FM

Dovolená v Itálii - vše co potřebujete vědět

Itálie patří mezi turisticky nejoblíbenější země na světě. S Itálií neuděláte chybu, je proslulá svou historií a kulturou, známá je také skvělou kuchyní a výtečnými víny. Poznejte díky nám úchvatný ostrov Sicílie.

Itálie mapaItálie

Po celé Itálii můžeme spatřit spoustu pozůstatků z období starověkého římského impéria. Ve všech provinciích se nacházejí historické památky a umělecká díla patřící k nejvzácnějším na světě. Itálie ovšem nevybízí pouze k návštěvám pamětihodností, ale především k odpočinku na (nejen) písčitých plážích či k aktivní dovolené v rámci nejvyššího pohoří Evropy. Jelikož byla Itálie sjednocena až roku 1861, cítí Italové často větší sounáležitost právě se svou provincií. Rozdílnost se zde projevuje převážně v odlišných dialektech, kuchyních či životní úrovni. Itálie zabírá celé území Apeninského poloostrova. Z východu ji omývá moře Jaderské, z jihu Jónské a ze západu Tyrhénské a Ligurské. Vzdálenost mezi severním a jižním okrajem země je 1 340 km. K Itálii náleží dva hlavní ostrovy: Sardinie, která se nachází u západního pobřeží, a Sicílie, ležící na jižním cípu poloostrova. Uvnitř Itálie leží dva městské státy: Vatikán a San Marino. Klima je po celý rok velmi příjemné. Podnebí se v jednotlivých regionech liší. Typicky středomořské klima panuje převážně v jižních oblastech.

ŘEČ

Oficiálním jazykem je italština. Používá se řada dialektů dle dané oblasti. Ve všech turistických oblastech se domluvíte anglicky nebo německy. Pokud se ale pokusíte mluvit italsky, místní vás přijmou s otevřenou náručí. Stačí pár základních italských slovíček a Italové se k vám budou hned chovat vstřícněji.

KUCHYNĚ

Itálie je synonymem pro skvělé jídlo, které nabízí nezaměnitelné variace chutí a vůní. Pro svou jednoduchost a lehkost je italská kuchyně právem označována za jednu z nejlepších na světě. Stejně jako u jiných kuchyní Středomoří je i jídlo připravené na Apeninském poloostrově chutné, a to především díky přítomnosti mnoha kvalitních a čerstvých ingrediencí. Zejména jihoitalská kuchyně patří k nejzdravějším v celé Evropě. Je v ní hojně využíván olivový olej, ryby a spousta čerstvé zeleniny či ovoce. Na špičce světového žebříčku samozřejmě figuruje italské víno, tradiční italská káva, zejména espresso, a pravá italská zmrzlina „gelato“ patří k nejoblíbenějším sladkostem v zemi. Jídlo a stolování náleží mezi důležité stránky italského způsobu života. Především tradiční italský oběd bývá vydatný a je téměř obřadem. Večeře bývá méně bohatá a ke stolu se usedá až v pozdějších hodinách.

MĚNA

V Itálii se platí eury. 1 euro (EUR) = 100 centů. Většina hotelů, obchodů, půjčoven aut i restaurací běžně přijímá platební karty. Bankomaty jsou všeobecně dostupné, ale v menších turistických letoviscích kartami platit nelze a někde nejsou ani bankomaty. Doporučujeme vzít si s sebou raději dostatečnou finanční rezervu. České koruny nelze v Itálii vyměnit.

CESTOVNÍ PAS A VÍZUM

Občan ČR může cestovat do Itálie na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu na území Itálie. Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad výhradně pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem, je nutné, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že je zapsáno v občanském průkazu rodiče.

CELNÍ A DEVIZOVÉ PŘEDPISY

V rámci EU platí volný pohyb zboží, nicméně určitou výjimkou z tohoto volného režimu je zboží, které podléhá spotřební dani. Bez dodatečných poplatků je možné převážet v rámci zemí EU limitované množství tohoto zboží pro osobní potřebu. Pro obecné množstevní vymezení osobní spotřeby byly stanoveny tyto limity: 800 ks cigaret, 400 ks krátkých doutníků, 200 ks doutníků, 1 kg tabáku, 10 l lihovin (tj. tvrdého alkoholu), 20 l produktů se středním obsahem alkoholu (aperitivů), 90 l vína (z toho max. 60 l šumivého vína) a 110 l piva.

PLÁŽE, SLUNEČNÍKY A LEHÁTKA

Pláže v Itálii jsou převážně písčité a bývají označeny nápisem „spiaggia“. Na nejlepších z nich budete muset zaplatit vstupné spolu s poplatkem za pronájem lehátek a slunečníku. Většinou se poskytuje komplet, 2 lehátka + slunečník, za cenu cca 6–8 EUR na den. Více než 200 italských pláží je nositelem prestižního ocenění Blue Flag (Modrá vlajka), které garantuje, že pláž bude čistá, bezpečná a ekologická. Vzdálenost na pláž je měřena od nejbližšího místa areálu hotelu k moři. Vzdálenosti od hotelu na pláž jsou v katalogu uvedeny na základě aktuální situace v době přípravy tohoto katalogu a mohou se v průběhu sezóny měnit. Příroda je neúprosná, a tak bohužel i v prázdninových letoviscích dochází čas od času k odlivu, který způsobí ústup moře, a může se tak stát, že do hlubší vody to bude dále, než je obvyklé. Tato skutečnost však nijak nesnižuje kvalitu pláže a nemůže být předmětem případné stížnosti.

POUŽÍVÁNÍ HOTELOVÝCH BAZÉNŮ

Z důvodu dodržování odpoledního klidu (tzv. siesty) mohou být hotelové bazény uzavřeny v odpoledních hodinách – cca od 13.00 až do 16.00 (záleží na daném ubytovacím zařízení). Zároveň upozorňujeme, že některé hotelové rezorty v Itálii vyžadují používání koupací čepice z hygienických důvodů.

POBYTOVÁ TAXA

Upozorňujeme, že některá italská města mohou vybírat místní pobytové taxy (cca 1 – 3 €/den) za osoby starší 12 let. V případě, že bude pobytová taxa vybírána, je placena klienty přímo v místě pobytu, a to na recepci hotelu. Tuto skutečnost CK nemůže ovlivnit, vždy záleží na konkrétních místních podmínkách, které se navíc mohou v průběhu sezóny změnit. Případné změny naleznete na našich webových stránkách.

ItálieČASOVÝ ROZDÍL

Na pevnině a i na ostrovech platí středoevropský čas.

ELEKTRICKÉ NAPĚTÍ

Elektrické napětí je dle evropské normy 220 V.

CESTOVNÍ PAS A VÍZUM

Občan ČR může cestovat do Itálie na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu na území Itálie. Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem, je nutné, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že je zapsáno v občanském průkazu rodiče.

Honorární konzulát v Miláně

Via G. B. Morgagni 20, 20129 Milano

Tel.: +39 02 8715 8281

E-mail: milan@embassy.mzv.cz

www.mzv.cz/milan

Vaše vyladěná dovolená u moře s CK Blue Style!