Indie

Na zdejších pohádkových plážích spatříte spoustu vzrostlých kokosových palem a především světlý a čistý písek.Vše o Indii

Vážení klienti,

v tuto chvíli již nejsou k dispozici žádné dostupné zájezdy do této destinace. Již brzy se budete moci těšit na zájezdy pro další sezónu. Děkujeme za pochopení a v případě dotazů nás můžete kontaktovat.

Dovolená v Indii - vše co potřebujete vědět

Turisticky nejpopulárnější svazový stát se rozprostírá v západní části Indie, jeho nádherné pobřeží omývá Arabské moře. Pro svoji dovolenou si můžete vybrat jednu ze dvou hlavních oblastí, jimiž jsou Severní Goa a Jižní Goa. První z nich je trochu rušnější, v druhé najdete zasloužený klid a řadu zcela opuštěných pláží. Obě oblasti nabízejí několik atraktivních letovisek.

Indie

Nádherné pláže, hotely na vynikající úrovni, gastronomické speciality, největší pomník lásky na světě (Tádž Mahal), skvostné chrámy, historická města, pohoří Himaláj a Karákoram s druhou nejvyšší horou světa (K2) – to jsou některé z důvodů, proč by člověk měl zavítat do této podmanivé jihoasijské země.
Indie se směrem na jih zužuje do špičky a je obklopena Indickým oceánem: na západě Arabským mořem a na východě Bengálským mořem. Atraktivním přímořským oblastem vévodí Goa oplývající listnatými stromy, vzácnými dřevinami, stromy s ořechy kešu i mangovníky. Třetinu vnitrozemí tvoří džungle.
Vhodná doba pro cestování do Indie (kromě hor) je od listopadu do konce března. Poté přicházejí velmi horké měsíce. Přibližně v polovině června začíná období monzunových dešťů, které trvá až do podzimu.

ŘEČ

Hlavním úředním jazykem je standardní hindština. Za vedlejší úřední jazyk je považovaná angličtina.

KUCHYNĚ

V každém svazovém státě je odlišná. Sjednocuje ji koření a bohatá nabídka vegetariánských a veganských jídel (dýně, lotosový kořen atd.). U moře převládají ryby a mořské plody. Vepřové a hovězí se nabízí jen v Goe. Základním jídlem i přílohou je čočka a desítky druhů rýže. Běžné jsou placky čapátí, pšeničné nekvašené placky rótí nebo kukuřičné makkí rótí. Oblíbený je sýr panír a jogurty dahin a raita. Moučníkům vévodí gajar ka halwa (z mrkve, skořice a mléka), pistáciová hmota kulfi a žluté kuličky iadu z cizrny. Indové pijí kořeněný čaj s mlékem (masala), jogurtový nápoj lassi a džus z cukrové třtiny. Pivaři ocení světlé pivo vyráběné v Goe. Feni je alkoholický nápoj z kokosu nebo oříšků kešu, čang je rýžové či prosné pivo.

MĚNA

1 indická rupie (INR) = 100 paisů (1 EUR = cca 73 INR). Vzhledem k tomu, že dne 9. 11. 2016 pozbyly platnosti indické bankovky v nominální hodnotě 500 a 1000 indických rupií, je zakázáno používat je v hotovostním styku (s výjimkou bank). Cestující přilétající na mezinárodní letiště v Indii by měli mít možnost vyměnit si eura/dolary až do protihodnoty 5000 INR. V praxi je ale směňována pouze hotovost 50 EUR nebo USD a nezřídka hotovost ve směnárnách zcela chybí i několik hodin. Situace mimo příletovou halu mezinárodních letišť je o poznání dramatičtější. Složité je i zásobování bankomatů, které trpí na mnoha místech nedostatkem hotovosti a mnohé jsou mimo provoz také z toho důvodu, že dosud nebyly kalibrovány pro nové bankovky. Limit pro výběr hotovosti z bankomatu činí 2500 INR na kartu a den. Nadále je však možný bezhotovostní platební styk. Doporučujeme proto, aby občané cestující do Indie byli rozhodně vybaveni debetní či kreditní kartou umožňující bezhotovostní úhrady. Aktuální informace zveřejňuje průběžně na své webové stránce velvyslanectví České republiky v Dillí: www.mzv.cz/nd..

ELEKTRICKÉ NAPĚTÍ

220 – 240 V. Adaptéry nebudete potřebovat. Ve většině pokojů je k mání zásuvka podobná té naší. Do ní lze zasunout klasickou vidlici bez zemnícího kolíku.

CESTOVNÍ PAS, VÍZUM a očkování

Ke vstupu do Indie je potřeba cestovní pas ČR platný alespoň 6 měsíců ode dne vstupu do země a opatřený indickým vízem, které lze získat buď v klasické formě vízového štítku vylepovaného do cestovního dokladu příslušným zastupitelským úřadem Indie, nebo formou elektronického turistického víza (tzv. eTV) obdrženého emailem. Vízum si občan ČR musí obstarat sám, min. 4 pracovní dny před odletem. Před odjezdem se doporučuje očkování proti břišnímu tyfu, poliomyelitidě a virové hepatitidě typu A, při delším pobytu i proti typu B, proti meningokové meningitidě a japonské encefalitidě. Každý by si měl zkontrolovat platnost očkování proti tetanu. Značné je riziko nákazy malárií, více informací viz např: www.centrumcestovnimediciny.cz.

CELNÍ A DEVIZOVÉ PŘEDPISY

Je povolen bezcelní dovoz max. 2 l alkoholických nápojů, 100 ks cigaret, 25 ks doutníků nebo 125 g tabáku. Cestující musí oznámit dovoz peněz nebo jiných cenností, pokud jejich hodnota přesahuje částku ekvivalentní 5.000 USD v hotovosti či 10.000 USD v cestovních šecích. Oznámení je potřeba učinit písemně na předepsaném formuláři CDF, který obdržíte u celní kontroly. Dovoz a vývoz indických rupií je zakázán. Bez vývozního cla lze z Indie vyvézt všechny věci, jež byly do země dovezeny jako věci osobní potřeby, a veškeré nakoupené suvenýry. Zakázán je vývoz zvířecí kůže, slonoviny, loveckých trofejí, zlatých mincí, zlata a drahých kovů v jiné formě než klenoty.

PLÁŽE, SLUNEČNÍKY A LEHÁTKA

V Indii je stále velmi snadné uniknout davům turistů. Zejména na jihu oblasti Goa najdete kilometry opuštěných písčitých pláží. Lehátka a slunečníky jsou u hotelů zpravidla k dispozici zdarma.

 

Kompletní a aktuální informace o režimech vstupu, zastupitelských úřadech a zdravotních dokladech (např. povinné očkování) naleznete na www.mzv.cz.

  • Velvyslanectví ČR v Indii

    Embassy of the Czech Republic
    50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, New Delhi 110 021
    +91 112 415 5200; nouzová linka +91 991 099 9460
    +91 112 415 5270

Vaše vyladěná dovolená u moře s CK Blue Style!